ktoś podkula ogon

ktoś bierze ogon pod siebie

 • ktoś staje się bardziej pokorny i potulny w danej sytuacji niż był przedtem
  • ktoś bierze ogon pod siebie
  • ktoś chowa ogon pod siebie
  • ktoś kuli ogon
  • ktoś kuli ogon pod siebie
  • ktoś podkula ogon pod siebie
  • ktoś podwija ogon
  • ktoś zawija ogon pod siebie
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

 • synonimy:  ktoś stula uszy
 • Jesteśmy rządzeni przez polityków anachronicznych, a często niekompetentnych, lecz to nie oznacza jeszcze katastrofy. Oczywiście tracimy po drodze wiele możliwości. Jako „tygrys Europy Środkowej” podkulamy ogon, ale powolny postęp w gospodarce następuje.

  źródło: NKJP: Witold Gadomski: Jak rządzić bez historii, Gazeta Wyborcza, 1997-02-01

  Zaczęły się masowe zwolnienia z pracy, a będą następne. I co solidaruchy? Nie idziecie na ulice, tylko podkulacie ogon i cicho
  siedzicie?

  źródło: NKJP: Internet

  [...] najgorliwiej podkulają ogony zwolennicy pokoju i koegzystencji po obu stronach - arabskiej i izraelskiej. Eskalacja wzajemnej nienawiści jest tak wielka, że gdyby ktokolwiek z nich wspomniał teraz o możliwości pokoju i współistnienia - zostałby zjedzony żywcem przez rodaków.

  źródło: NKJP: Internet

  [...] agenci potentata finansowo-ubezpieczeniowego uparli się być agentami. Właśnie tak. Żadnymi tam doradcami finansowo-ubezpieczeniowymi [...] Rzecz zdumiewająca. Zdumiewająca również i z tego powodu, że w przypadku kolejnych zmian umów agencyjnych, zasad wynagradzania, dawania i odbierania przywilejów [...] zazwyczaj podkulali ogon pod siebie i podpisywali kolejne dokumenty w obawie przed terminacją, utratą portfela i zarobków.

  źródło: NKJP: Sławomir Dąblewski: Agent chce być agentem!, Gazeta Ubezpieczeniowa, 2009-08-04

  Gdyby za życia tato zdobył się wobec mamy na taki tupet, rozpętałoby się piekło. Przez całe liceum czekałem na dzień nieposłuszeństwa. Liczyłem na to, że w ojcu kiedyś wreszcie obudzi się buntownik [...]. Kiedy wydawało mi się, że już nadchodzi ten dzień, tato w ostatniej chwili kulił ogon i uciekał przed telewizor.

  źródło: NKJP: Mirosław Tomaszewski: UGI, 2006

  Całe życie byłem „przekora”. Gdy inni awansowali - mnie wyrzucano. Gdy był czas Solidarności - zapisałem się do Stronnictwa Demokratycznego. Inni kulili ogon pod siebie - ja stawałem okoniem. Uporowi zawdzięczam to, że niebanalnie przeżyłem życie.

  źródło: NKJP: Agnieszka Muszalska: Przyjęty zwolniony, Gazeta Krakowska, 2002-04-21

  Jeśli jednak chce się zmieniać polityczne mapy, trzeba liczyć dywizje, a nie machać zardzewiałą szablą tylko po to, by potem chyłkiem brać ogon pod siebie. Powinniśmy więc Białorusinom twardo powiedzieć: Łukaszenkę obalajcie sobie sami, jeśli chcecie.

  źródło: NKJP: Marek Lubaś-Harny, Filip Ratkowski: Czy Polska powinna zająć twarde stanowisko w sprawie szykanowania Polaków na Białorusi?, Gazeta Krakowska, 2005-07-30

  Mimo, że nie wiem na ile jesteśmy narzędziem w rękach Amerykanów, toczących z Europą Zachodnią batalię o światowe przywództwo, bo jesteśmy na pewno, to uważam jednak, że mimo wszystko warto w to grać. Zbyt długo chowaliśmy ogon pod siebie.

  źródło: NKJP: Maja Grohman: Felieton codzienny, Gazeta Wrocławska, 2003-05-29

  Chodzi o honor. Jeśli się coś mówi, to się tego trzyma, a jak się podwija ogon, to widać ile to było warte.

  źródło: NKJP: Internet

  Zresztą co można wymagać od zawodnika, który zawija ogon pod siebie, wracając do jakiegoś Tarnowa.

  źródło: Internet: sportowefakty.wp.pl

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  ndk, npch; odmienny: podkulać Człon ogon odmienia się przez liczbę

  odpowiednik aspektowy: ktoś podkulił ogon

Data ostatniej modyfikacji: 18.04.2016