-
1.b
dziedzina nauki i sztuki obejmująca różne techniki wykonywania wklęsłych lub wypukłych wzorów, liter czy innych znaków bądź rysunków na twardej powierzchni za pomocą rylca albo jakiegoś innego ostrego narzędzia -
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
działalność naukowa
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność artystyczna człowieka
sztuki plastyczne -
[..] mój i Kuby przyjaciel, Albin, zasłabł nagle na lekcji rytownictwa, nauczyciel, [...] rzemieślnik artysta, uczący nas tej niełatwej sztuki posługiwania się młoteczkiem i dłutkiem tak zręcznie, by bezbłędnie wywieść w metalu naszkicowany ołówkiem rysunek [...], skinął tylko ręką, a my, Kuba i ja, wyprowadziliśmy Obiego z klasy [...].
źródło: NKJP: Andrzej Czcibor-Piotrowski: Cud w Esfahanie, 2001
[...] założył wydział rytownictwa, gdzie wykładał przez 18 lat, zapraszany przez uczelnie artystyczne, europejskie i amerykańskie dla demonstrowania jego własnej, kolorowej, wielopłytowej techniki rytowniczej.
źródło: NKJP: (AN): Kolorowa retrospekcja, Dziennik Polski, 2005-10-22
Teksty Umberto Eco przeczą tezie, że sztuka przeznaczona dla masowego odbiorcy musi trywializować wszystko. „To jakby uznać, że miniatura lub rytownictwo są sztukami podrzędnymi. [...].”
źródło: NKJP: Helena Zaworska: Umberto Eco, Gazeta Wyborcza, 1994-08-18
Klasyczna grafika nie jest dziś twórczością często spotykaną w galeriach, wypiera ją grafika komputerowa, o wiele łatwiejsza i nierzadko tylko z pozoru artystyczna. Przed wiekami rytownictwo odegrało ogromną rolę w propagowaniu sztuki, przyczyniło się też do wynalezienia drukarstwa, które zrewolucjonizowało rozpowszechnienie informacji i wiedzy.
źródło: NKJP: (PB): W skrócie, Dziennik Polski, 2008-02-09
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: n2
liczba pojedyncza liczba mnoga M. rytownictwo
rytownictwa
D. rytownictwa
rytownictw
C. rytownictwu
rytownictwom
B. rytownictwo
rytownictwa
N. rytownictwem
rytownictwami
Ms. rytownictwie
rytownictwach
W. rytownictwo
rytownictwa
Inne uwagi
Zwykle lp
-
Zob. ryć , por. ryt .