syndrom Piotrusia Pana

kompleks Piotrusia Pana

 • psych.  postawa mężczyzny charakteryzująca się lękiem przed dorośnięciem i niechęcią wobec przyjęcia na siebie odpowiedzialności i zobowiązań związanych z dorosłym życiem
  • kompleks Piotrusia Pana
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

  Bieg życia

  dorastanie i dojrzałość


  CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

 • Już w latach trzydziestych rozpoznano także syndrom Piotrusia Pana, występujący u zatrzymanych w rozwoju „wiecznych chłopców”. Dopiero w naszych czasach wybuchła prawdziwa epidemia niedorosłości i syndrom Piotrusia Pana stał się ważnym symptomem kultury. Młodzi i nie chcą, i nie mogą dorastać [...].

  źródło: NKJP: Anna Nasiłowska: Nibylandia kusi, Polityka, 2006-08-12

  Czy ludzie z syndromem Piotrusia Pana mieli nieudane dzieciństwo, czy z wyrachowania przyjęli taką postawę życiową? A może są po prostu symbolem kulturowych przemian? Jedną z ważniejszych przyczyn jest tu niewątpliwie psychologiczna pępowina, która emocjonalnie uzależnia od rodziców.

  źródło: NKJP: W świecie uczuć, Cosmopolitan, 2000-09

  [...] mamma’s boys nieraz do końca życia nie potrafią wyzwolić się spod władzy rodzicielki. I mówiąc szczerze, niespecjalnie chcą. Przecież tak jest wygodniej. – To jest syndrom Piotrusia Pana, od wielu lat występujący we Włoszech. Mężczyźni długo mieszkają z rodzicami, nawet do czterdziestki.

  źródło: NKJP: Magda Huzarska-Szumiec: Mamma mia, Gazeta Krakowska, 2006-12-22

  Nie rozumiem tylko, dlaczego informacje o psychiatrycznym zjawisku syndromu Piotrusia Pana znalazły się w programie katowickiego przedstawienia. Ośmiolatkowi nie są one potrzebne, bo on po prostu nie zrozumie istoty zagadnienia!

  źródło: NKJP: Henryka Wach-Malicka: Piotruś w krainie zabawek, Dziennik Zachodni, 2001-07-09

  Główny konkurent koncernu - Pepsi - nie pozostawał dłużny i założył własną piosenkarską stajnię z Madonną i Michaelem Jacksonem. Kontrakt z Jacksonem został wprawdzie zerwany po tym, jak ten cierpiący na kompleks Piotrusia Pana artysta zaczął być oskarżany o pedofilię [...].

  źródło: NKJP: Mirosław Pęczak: Na melodię sponsora, Polityka, 2005-09-17

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny: syndrom
  Zwykle lp

 • Pochodzi od tytułowego bohatera powieści J.M. Barrie'ego Piotruś Pan.

Data ostatniej modyfikacji: 19.04.2017