-
3.
pot. dziewictwo -
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego
seksualność -
synonimy: dziewictwo
kwiatuszek
-
- panieńska cnota
- cnota i czystość
- bronić cnoty
- stracić; zachować cnotę
- nastawać na czyjąś cnotę
- trwać, żyć w cnocie
-
Gwiazdeczka muzyki pop [...] wyznała, że nie jest już dziewicą. Wcześniej piosenkarka wielokrotnie zapewniała, że nie straci cnoty aż do nocy poślubnej.
źródło: NKJP: Tygodniówka, Dziennik Polski, 2003-07-12
Od lat jakoś nikogo nie dziwi to, że panna młoda z wydatnym brzuszkiem idzie do ołtarza w powłóczystym białym welonie. A przecież ten element ślubnego stroju ma symbolizować panieńską cnotę i czystość nienaruszoną przed zamążpójściem.
źródło: NKJP: (azg): Panna z modną głową, Dziennik Zachodni, 2007-01-22
Kiedy wieść o tym, że monarcha nastaje na cnotę 17- letniej dziewicy, rozeszła się po kraju, wybuchł wielki skandal.
źródło: NKJP: K. P.: Ciekawy sposób na AIDS... , Pięć lat dziewictwa, Mazowieckie To i Owo, 2007-01-14
Za prawosławnego żadna z naszych dziewczyn by nie poszła. Ale znów nie każda była tak zawzięta w cnocie, by się nie przespać z młodym chłopcem w rosyjskim mundurze.
źródło: NKJP: Skąd te oczy skośne?, Dziennik Polski, 2000-07-07
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. cnota
cnoty
D. cnoty
cnót
C. cnocie
cnotom
B. cnotę
cnoty
N. cnotą
cnotami
Ms. cnocie
cnotach
W. cnoto
cnoty
Inne uwagi
Zwykle lp
-
płn. psł. *čьstьnota 'cześć, honor; uczciwość'