żeton

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

2. znaczek

  • 2.

    metalowy znaczek mający przypominać lub uhonorować kogoś lub coś bądź będący odznaką przynależności do określonej organizacji
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    uroczystości i święta

  • hiperonimy:  znaczek
    • złoty; okolicznościowy, pamiątkowy żeton; żeton jubileuszowy
    • żeton z aluminium, z miedzioniklu
    • wybić żeton; bicie żetonu
  • Żeton średnicy 19 mm wybity jest z aluminium: Na awersie widnieją splecione litery RP (Rzeczypospolita Polska), pod którymi umieszczono rzymską cyfrę X, symbolizującą dziesięciolecie niepodległości. Na drugiej stronie w środkowym polu znajduje się data przedstawiona w oryginalny sposób. [...] Obrzeże żetonu jest zaokrąglone. [...] Można przypuszczać, że żeton ten jest dziełem tego samego autora, który projektował brązowy medalik województwa nowogródzkiego, opisany przez Jacka Strzałkowskiego [...].

    źródło: NKJP: Wojciech Niemirycz: Militaria, Relaks i Kolekcjoner Polski, nr 11, 1988

    Towarzystwo miało swój sztandar, znaczek organizacyjny i żeton stwierdzający przynależność do Towarzystwa, który w razie wystąpienia trzeba było zwrócić.

    źródło: Andrzej Albigowski: Przedstawiciele struktur chełmskiej organizacji łowieckiej (pzlchelm.pl)

    W czerwcu 1918 demobilizowano I Korpus Polski w Rosji podlegał demobilizacji, zaprojektowano i wykonano znaczek (żeton) pułkowy. Był to metalowy biało-granatowy proporczyk o wymiarach 4, 5x2 cm, z wyrytym na odwrocie kolejnym numerem, stopniem i nazwiskiem każdego oficera. Znaczki stanowiły nawiązanie do tradycji walk w I Korpusie Polskim [...].

    źródło: NKJP: Internet

    I tak na stoisku Akademii Górniczo-Hutniczej będzie można zobaczyć inteligentne roboty mobilne, zagrać w strategiczną grę biznesową i otrzymać wybity na miejscu pamiątkowy żeton z aluminium.

    źródło: NKJP: (PS): Namioty pełne doświadczeń, Dziennik Polski, 2008-05-15

    Sam uniwersytet, jak go szumnie nazywano, przypominał grecką świątynię o harmonijnych proporcjach i tympanonie wspartym na kolumnach. Ledwie postawił austina, podeszli ku niemu przedstawiciele zarządu, witali z wylewną serdecznością. Przypięto mu złoty żeton z kwiatem lotosu i czerwoną wstęgę, na której odczytał: Tagore, poznanie, prawda, Bóg.

    źródło: NKJP: Wojciech Żukrowski: Kamienne tablice, 1966

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: m3

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. żeton
    żetony
    D. żetonu
    żetonów
    C. żetonowi
    żetonom
    B. żeton
    żetony
    N. żetonem
    żetonami
    Ms. żetonie
    żetonach
    W. żetonie
    żetony
  • fr. jeton

    Od: jeter 'rzucać'