kaczka mandarynka

 • zool.  ptak wodny o kolorowym ubarwieniu, z obfitą grzywą oddzieloną długą białą brwią od pomarańczowych policzków, żywi się roślinami wodnymi, brukwią i żołędziami, zamieszkuje dorzecze Amuru, Japonię, Mandżurię i wschodnie Chiny w leśnych jeziorach i rzekach, zaś w Europie w stawach w miejskich parkach; Aix galericulata
 • CZŁOWIEK I PRZYRODA

  Świat zwierząt

  ptaki


  CZŁOWIEK I PRZYRODA

  Świat zwierząt

  zwierzęta wodne

 • hiperonimy:  ptak
 • Ostatnie dni przyniosły krakowskim ornitologom zaskakujące odkrycie: na Dąbiu można zaobserwować kaczkę mandarynkę, obecnie swobodnie żyjącą, choć na pewno zbiegłą z hodowli. Jest ona w trakcie przelotu na miejsce zimowania.

  źródło: NKJP: Tamara Marczewska: Na zimę do Hiszpanii, Gazeta Krakowska, 2002-10-05

  Dlatego i w tym roku spotkać można było, np. w parku julianowskim, całe stada dzikich kaczek spacerujących po lodzie, bez dostępu do wody, czego nigdy nie czynią w terenach pozamiejskich. Trafiały się nawet tak egzotyczne okazy, jak kaczka mandarynka, rodem z Chin, czy amerykańska Karolinka.

  źródło: NKJP: (or): Miasto łaskawsze, Dziennik Łódzki, 2006-03-20

  W miniony weekend w Proszowicach odbywała się XII Regionalna Wystawa Płodów Rolnych. Kaczka mandarynka czy pomarańczowy kalafior, które nasi Czytelnicy mogli zobaczyć na zdjęciach ilustrujących relację z imprezy, nie były jedynymi osobliwościami, które można było obejrzeć zwiedzając ekspozycje.

  źródło: NKJP: Osobliwości XII wystawy, Dziennik Polski, 2005-09-24

  W mini-zoo pojawiły się kaczki mandarynki, a wkrótce w nowym wolierze zagoszczą bażanty uszaki. Celem Arboretum jest ochrona istniejących gatunków dziko rosnących (jest ich tu 1300).

  źródło: NKJP: W skrócie - powiat raciborski, Nowiny Raciborskie, 2006-08-01

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: kaczka, mandarynka

Data ostatniej modyfikacji: 17.01.2018