znak fabryczny
-
znak umieszczany na przedmiocie, informujący o jego producencie, stanowiący dowód oryginalności danego produktu
-
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Przemysł
produkcja
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Biznes
handel i usługi -
Od 1887 r. umieszczano na towarach obcego pochodzenia, sprzedawanych w Wielkiej Brytanii, znak fabryczny mający je od razu wyróżnić od towarów angielskich. Najwięcej używanym i najgłośniejszym z tych znaków był przysłowiowy Made in Germany – wyrób niemiecki.
źródło: NKJP: Janusz Pajewski: Historia powszechna 1871-1918, 1967
Firma ma w bliskim sąsiedztwie kilka stowarzyszonych warsztatów, satelitów, które oprócz swoich robót wykonują prostsze podzlecone prace. Na koniec gotowy sejf wraca do hali na malowanie i umocowanie znaku fabrycznego Konsmetal.
źródło: NKJP: Andrzej Krzysztof Wróblewski: Za pancernymi drzwiami, Polityka, 2001-07-07
Świadczą o tym gmerki, czyli znaki fabryczne, pół orzeł i pół lew, a więc pieczęcie jakimi pieczętowali się Władysław Łokietek i Leszek Czarny. Dlatego można przyjąć, że bochen ołowiany jest starszy, niż podawano dotąd i może pochodzić z XIII wieku.
źródło: NKJP: (mas): Euforia archeologów, Gazeta Krakowska, 2006-01-13
Hossa na zasławskie konstrukcje trwała w latach PRL, kiedy wytwarzano je w wydziale - podniesionym w 1966 roku do rangi Zakładu Produkcji Przyczep i Naczep Sanockiej Fabryki Autobusów. Stylizowany bocian, będący znakiem fabrycznym „Autosanu”, widniał na burtach tych przyczep, przysparzając zasłużonej skądinąd sławy - Sanokowi.
źródło: NKJP: Zasław ma pecha, Dziennik Polski, 2001-02-05
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: znak , fabryczny