ciekły kryształ

  • chem.  substancja, która ma lepkość cieczy, a właściwości optyczne ciała stałego, wykorzystywana w urządzeniach elektronicznych i diagnostyce medycznej
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości materii

    stan skupienia, trwałość materii


    CZŁOWIEK I TECHNIKA

    Przemysł

    materiały używane w przemyśle

  • Zaczęło się od naukowej dyskusji na temat ciekłego kryształu pod nazwą MBBA badanego w Krakowie i podobnego kryształu OHMBBA badanego w Osace.

    źródło: NKJP: Nowina - Konopka: Nauka łączy ludzi, Dziennik Polski, 2006-10-05

    Podstawowym problemem oferowanych wyświetlaczy LCD jest duży pobór mocy. Wynika on z tego, że same ciekłe kryształy nie świecą, więc żeby były widoczne, potrzebują źródła światła położonego nad nimi albo pod nimi.

    źródło: NKJP: Andrzej Pająk: Ekrany przyszłości, Enter 2003

    Tłum na ulicach przelewa się wartkim nurtem po szerokich chodnikach, wpływa i wypływa gęstą lawą głów z metra, samochody pokasłują w bezkresnych korkach, wielkie monitory z ciekłych kryształów hipnotyzują barwnymi obrazami reklam.

    źródło: NKJP: Piotr Gillert: Korea, Gazeta Wyborcza, 1998-04-30

    Kiedyś nie wiedzieć co to ciekłe kryształy to była norma. Dzisiaj nie wypada, ponieważ większość telewizorów, notebooków i urządzeń na rynku ma wyświetlacze ciekłokrystaliczne (LCD) [...].

    źródło: NKJP: Internet

    Historia ekranu ciekłokrystalicznego zaczęła się w 1888 r., kiedy ciekłe kryształy odkrył austriacki botanik Friedrich Reinitzer. W 1911 r. Francuz Charles Mauguin opisał strukturę i właściwości tych dziwnych materiałów.

    źródło: NKJP: (BM): Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, Polityka, 2007-03-24

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny: ciekły, kryształ
Data ostatniej modyfikacji: 07.04.2017