ciekły kryształ

 • chem.  substancja, która ma lepkość cieczy, a właściwości optyczne ciała stałego, wykorzystywana w urządzeniach elektronicznych i diagnostyce medycznej
 • KATEGORIE FIZYCZNE

  Cechy i właściwości materii

  stan skupienia, trwałość materii


  CZŁOWIEK I TECHNIKA

  Przemysł

  materiały używane w przemyśle

 • Zaczęło się od naukowej dyskusji na temat ciekłego kryształu pod nazwą MBBA badanego w Krakowie i podobnego kryształu OHMBBA badanego w Osace.

  źródło: NKJP: Nowina - Konopka: Nauka łączy ludzi, Dziennik Polski, 2006-10-05

  Podstawowym problemem oferowanych wyświetlaczy LCD jest duży pobór mocy. Wynika on z tego, że same ciekłe kryształy nie świecą, więc żeby były widoczne, potrzebują źródła światła położonego nad nimi albo pod nimi.

  źródło: NKJP: Andrzej Pająk: Ekrany przyszłości, Enter 2003

  Tłum na ulicach przelewa się wartkim nurtem po szerokich chodnikach, wpływa i wypływa gęstą lawą głów z metra, samochody pokasłują w bezkresnych korkach, wielkie monitory z ciekłych kryształów hipnotyzują barwnymi obrazami reklam.

  źródło: NKJP: Piotr Gillert: Korea, Gazeta Wyborcza, 1998-04-30

  Kiedyś nie wiedzieć co to ciekłe kryształy to była norma. Dzisiaj nie wypada, ponieważ większość telewizorów, notebooków i urządzeń na rynku ma wyświetlacze ciekłokrystaliczne (LCD) [...].

  źródło: NKJP: Internet

  Historia ekranu ciekłokrystalicznego zaczęła się w 1888 r., kiedy ciekłe kryształy odkrył austriacki botanik Friedrich Reinitzer. W 1911 r. Francuz Charles Mauguin opisał strukturę i właściwości tych dziwnych materiałów.

  źródło: NKJP: (BM): Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, Polityka, 2007-03-24

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny: ciekły, kryształ

Data ostatniej modyfikacji: 07.04.2017