osnowa

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

4. w metalurgii

  • 4.

    techn.  główny składnik stopu metali
  • CZŁOWIEK I TECHNIKA

    Przemysł

    materiały używane w przemyśle

    • osnowa cynkowa, cynowa, miedziana, ołowiana
    • stop o osnowie
  • Stop jest to tworzywo metaliczne otrzymywane przez stopienie metali. Każdy stop składa się z osnowy, czyli głównego składnika i domieszek. Domieszki mogą być techniczne bądź uszlachetniające.

    źródło: NKJP: Mirosława Deka, Maria Turowska: Laboratorium analizy ilościowej, 1989

    W zależności od natury osnowy stopy dzielimy na: 1) Żelazne - stale węglowe, stopowe, staliwa, żeliwa. 2) Nieżelazne: a) o osnowie miedzianej (mosiądze, brązy), b) o osnowie cynkowej (tzw. znale - ZnAlCu), c) o osnowie cynowej i ołowiowej

    źródło: NKJP: Mirosława Deka, Maria Turowska: Laboratorium analizy ilościowej, 1989

    Stop o zawartości 4% Cu w stanie równowagi w temperaturze pokojowej składa się z dwóch faz: kryształów roztworu stałego α, a stanowiącego osnowę i kryształów fazy międzymetalicznej.

    źródło: Internet

    Korony udało się przeciąć dopiero w warunkach laboratoryjnych. Stop, z którego wykonano osnowę, był stalą samohartującą się i nie poddawał się klasycznym metodom obróbki skrawaniem.

    źródło: Internet

    Stopy o osnowie Sn. zawierają zwykle 80-90% Sn z dodatkiem antymonu i Cu. Mikrostruktura stopu składa się z twardych kryształów Sn3Sb2 i iglastych kryształów Cu3Sn rozmieszczonych równomiernie w miękkiej osnowie fazy bogatej w cynę. Babity te posiadają dobrą smarowność, plastyczność i odporność na korozję, do wad można zaliczyć małą wytrzymałość zmęczeniową i spadek własności wytrzymałościowych ze wzrostem temperatury.

    źródło: Internet

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: ż

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. osnowa
    osnowy
    D. osnowy
    osnów
    C. osnowie
    osnowom
    B. osnowę
    osnowy
    N. osnową
    osnowami
    Ms. osnowie
    osnowach
    W. osnowo
    osnowy
  • psł. *o(b)snova 'nici nawinięte na krosna (w tkaninie biegnące wzdłuż, przeplatane wątkiem)'

    Forma prasłowiańska jest rzeczownikiem odczasownikowym od przedrostkowego *o(b)snovati 'nawinąć nici na krosna, przygotować osnowę do założenia na krosna'; w języku polskim znaczenia, typu 'podstawa, podwalina, fundament, założenie, treść, temat', jest przenośne, gdyż  osnowa  stanowi "podstawę" tkaniny (Bor)