ogród francuski

  • rozległy ogród wokół pałacu, w którym panuje porządek i symetria, drzewa i krzewy są przystrzyżone, fontanny i rzeźby rozmieszczone zgodnie z projektem twórcy ogrodu
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat roślin

    ogrodnictwo i dbałość o rośliny


    CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Ziemia

    ukształtowanie terenu


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    świat dawnych epok i wydarzenia historyczne

  • antonimy:  ogród angielski
    hiperonimy:  ogród
  • Z przystani 10 minut przez bardzo ładny park i już jesteśmy w ogrodzie francuskim, obok niezliczonych fontann, w pobliżu złotej ściany ozdobnego pałacu.

    źródło: KJ PWN: Arsenał Gorzowski, 1998

    Do dzisiaj zachwyca park dworski, mimo że mocno zaniedbany, zachował jeszcze wiele z dawnej świetności. To założony w połowie XVIII wieku, jeden z unikalnych w Polsce ogrodów francuskich, w których roślinność uformowana była w sposób geometryczny. Krzewy przycinano, nadając im rozmaite kształty. Powstawały w ten sposób ściany z niszami, a w nich umieszczano mitologiczne postacie.

    źródło: NKJP: Dąbrowskie zabytki i ciekawostki, Dziennik Polski - Tarnów , 2002-07-19

    Klasyczny „ogród francuski”, o jakim donosi historia ogrodnictwa, był dziełem pedanta. Wyglądał jak uporządkowane mieszkanie i symbolizował władzę człowieka nad przyrodą. Proste, żwirowane aleje, przycięte żywopłoty, drzewa w równych szeregach. Proste kanały, prostokątne baseny, kreślone cyrklem fontanny.

    źródło: NKJP: Magda Papuzińska, Magazyn, Gazeta Wyborcza, 1998-05-29/30

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny: ogród, francuski
Data ostatniej modyfikacji: 24.03.2014