morena denna
-
geol. materiał skalny, powstały ze zniszczenia podłoża przez lodowiec oraz z pozostałości po stopionym lodowcu, przyjmujący postać lekko falistych równin
-
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Ziemia
budowa Ziemi
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Ziemia
ukształtowanie terenu -
- materiał; obszar moreny dennej
-
Rzecz w tym, że miejsce, w którym lodowiec styka się z podłożem, jest najtrudniej dostępnym miejscem na świecie. Tam, gdzie odkłada się morena denna, nie sposób dotrzeć podlodowymi tunelami lub jaskiniami. Zakłóciłyby one naturalne środowisko sedymentacji (powstawania osadów).
źródło: NKJP: Jacek Jania: Zrozumieć lodowce, 1988
Typowym materiałem moreny dennej jest glina zwałowa z domieszką piasków i głazów narzutowych. Moreny czołowe powstałe u czoła lodowca w miejscach dłuższego jego postoju zbudowane są z glin, piasków, żwirów i głazów narzutowych.
źródło: NKJP: Włodzimierz Łęcki: Wielkopolska: przewodnik, 1989
Ubogie florystycznie zbiorowiska występują w środowiskach ekstremalnych, np. na pustyniach, wydmach, wulkanach i lodowcach. Na morenie dennej jednego z lodowców Spitsbergenu liczba gatunków naczyniowych nie przekroczyła 15.
źródło: NKJP: Krystyna Falińska: Ekologia roślin, 1997
Wielkopolski Park Narodowy (WPN) zajmuje obszar 7620 ha. Status prawny parku narodowego uzyskał w 1957. [...] Występują tu liczne elementy krajobrazu polodowcowego: moreny czołowe, moreny denne, ozy, wydmy, rynny, parowy erozyjne, jeziora – kociołki, jeziora rynnowe, odpływowe i bezodpływowe.
źródło: NKJP: Włodzimierz Łęcki: Wielkopolska: przewodnik, 1989
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: morena , denna