cygaretka

 • rurka z liścia tytoniu z pociętym tytoniem w środku, cieńsza od cygara, charakteryzująca się szczególnym smakiem i zapachem wydzielanym podczas palenia, używana przez ludzi do wciągania do płuc dymu dla przyjemności
 • CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

  Jedzenie i jego przygotowanie

  używki

  • cygara i cygaretki
  • palić cygaretki
 • Na jednostkowych opakowaniach papierosów, cygar, cygaretek, tytoni fajkowych, tytoni przeznaczonych do skręcania papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych przeznaczonych do palenia [...] umieszcza się ostrzeżenie powszechne o treści: „Palenie zabija” albo „Palenie poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu”.

  źródło: NKJP: Agata Pustułka: Co ma Unia do dymka?, Trybuna Śląska, 2003-09-02

  Jeszcze w latach trzydziestych pojawili się pierwsi palacze cygar, które z czasem ustąpiły miejsca cygaretkom, bardzo już zbliżonym wyglądem do współczesnych nam papierosów.

  źródło: NKJP: Agnieszka Frydrykiewicz: Tajemniczy powab dymka..., Gazeta Poznańska, 2003-03-29

  Proszę, niech się pan poczęstuje. Spojrzał z niesmakiem na białe pudełko aromatyzowanych cygaretek. Wyciągnął jedną, podziękował i zapalił. „Tfu, babskie paskudztwo. Jak można palić coś, co w ogóle nie pachnie tytoniem?!”

  źródło: NKJP: Tomasz Konatkowski: Przystanek Śmierć, 2007

  Józek opowiadał, że przesłuchiwał go pułkownik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, niejaki Nowakowski, Roman Nowakowski, o ospowatej czerwonej gębie, który palił cygaretki. Kupowało się je wtedy, wiesz, w tych sklepach dewizowych dla wybranych, a paliły je głównie peerelowskie elegantki.

  źródło: NKJP: Maria Nurowska: Mój przyjaciel zdrajca, 2004

  Poczuła nagle zapomnianą pokusę, wyobraziła sobie, że trzyma między palcami cienką cygaretkę, wolno podnosi ją do ust, nie musi się przecież zaciągać, aby po chwili wypuścić kółko z dymu.

  źródło: NKJP: Anna Onimichowska: Trzecie oko, 2009

 • część mowy: rzeczownik

  rodzaj gramatyczny: ż

  liczba pojedyncza liczba mnoga
  M. cygaretka
  cygaretki
  D. cygaretki
  cygaretek
  C. cygaretce
  cygaretkom
  B. cygaretkę
  cygaretki
  N. cygaretką
  cygaretkami
  Ms. cygaretce
  cygaretkach
  W. cygaretko
  cygaretki

CHRONOLOGIZACJA:
1848, S. Bogusławski, "Komedje oryginalne", books.google.pl
Data ostatniej modyfikacji: 26.09.2016