watykańska ruletka

 • pot.  żart.  metoda zapobiegania ciąży polegająca na obserwacji objawów płodności kobiety i dostosowywaniu współżycia seksualnego do dni płodnych lub niepłodnych w cyklu płciowym
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

  Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego

  seksualność

 • Nie mamić, że naturalne metody są takie doskonałe. Powiedzieć: trudno, to jest watykańska ruletka – nie chciałem użyć tego wyrażenia, ale ponosi mnie ten uśmiechnięty biskup pławiący się w ciepłym mazurskim jeziorze, podczas gdy tysiące par na całym świecie męczą się z tymi swoimi termometrami [...].

  źródło: NKJP: Andrzej Horubała: Farciarz, 2003

  [...] kalendarzyk małżeński, zwany złośliwie watykańską ruletką, należy także do niepewnych. Można przypuszczać, że wiele osób stosuje kalendarzyk licząc dni płodne i niepłodne „na oko” (zamiast metody termicznej, którą wybrało ponad dwukrotnie mniej osób).

  źródło: NKJP: Agata Nowakowska; Piotr Pacewicz: Seks po polsku (4), Gazeta Wyborcza, 1992-10-16

  - Na wykładach słuchają o naturalnych metodach planowania rodziny, a po wyjściu z sali nazywają je watykańską ruletką - komentuje pracownik KUL. O formacji nie ma dziś mowy. Wielu studentów przychodzi tu tylko po dyplom.

  źródło: NKJP: Agnieszka Rybak: KUL kuleje, Polityka, 2005-05-14

  [...] miałem 2 wykłady o szkodliwości oczywiście rakotwórczych środków antykoncepcyjnych, manipulacjach seksuologów i celowości watykańskiej ruletki. I to kierowano do ludzi niekiedy już żonatych, mężatych, dzieciatych, a w szczególności prawie magistrów.

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: watykańska, ruletka
  Zwykle lp

Data ostatniej modyfikacji: 10.05.2017