ślepota śnieżna

  • med.  oparzenie siatkówki oka wywołane działaniem promieni światła widzialnego w połączeniu ze światłem ultrafioletowym, powstające podczas długiego przebywania w warunkach silnego nasłonecznienia bez zastosowania chroniących oczy okularów lub gogli
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Choroby i ich leczenie

    rodzaje chorób


    CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego

    zmysły

    • doznać ślepoty śnieżnej
  • Zdarzyło mu się np. wyjść z bazy bez okularów słonecznych. Po prostu zapomniał. Grozi to po 5 minutach ślepotą śnieżną. Wystarczy kilkanaście sekund, by stracić wzrok. - Nagle słońce wyszło zza grani i uderzyło w oczy. Jakby nagle w ciemnym pokoju ktoś zapalił tysiące reflektorów i jupiterów.

    źródło: NKJP: Olga Dębicka: Cień wielkiej góry, Dziennik Bałtycki, 1999-02-26

    Bardzo groźne dla oczu są odbijające się od śniegu promienie słoneczne. Mogą doprowadzić do ślepoty śnieżnej. Jeżeli oczy zaczynają łzawić, są zaczerwienione, zaczyna boleć głowa, odnosimy wrażenie, że w oczach jest piasek, należy jak najszybciej zakryć je przepaską.

    źródło: NKJP: Edward Mazurkow: Czytaj w Expressie Ilustrowanym, słuchaj w Radiu Plus, Express Ilustrowany, 2002-01-19

    Na K2 pomógł wyczerpanemu włoskiemu alpiniście. Na Annapurnie w 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim sprowadził bezpiecznie w dół tybetańskiego wspinacza dotkniętego śnieżną ślepotą.

    źródło: NKJP: Bartek Dobroch: Ostatni wojownicy, Polityka, 2009-08-22

    - Okulary przeciwsłoneczne eliminują przeniknięcie do oka nadmiernej ilości promieni ultrafioletowych. Narażanie oczu na spore dawki promieni może spowodować ich zaczerwienienie, bóle, a nawet zapalenie rogówki i śnieżną ślepotę.

    źródło: NKJP: Liliana Kalita: Oczy za szklaną szybką z filtrem, Dziennik Bałtycki, 2001-05-10

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  ślepota ,  śnieżna 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 19.04.2017