niedźwiedź jaskiniowy

  • zool.  duże zwierzę roślinożerne o masywnej budowie ciała i głowie z wysokim, stromo nachylonym czołem, zamieszkujące Europę ok. 300 tysięcy lat temu i wymarłe pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, ok. 28 tysięcy lat temu;  Ursus spelaeus 
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    zwierzęta leśne i polne

  • hiperonimy:  zwierzę
    • szkielet, zęby niedźwiedzia jaskiniowego
  • Kletno kojarzone było do tej pory ze znajdującą się tu jaskinią, jedną z najpiękniejszych w Europie, odkrytą w 1966 roku. Dzisiaj turyści zachwycają się nie tylko najsławniejszą w Polsce grotą, gdzie żył niedźwiedź jaskiniowy, ale i innymi atrakcjami, które tu na nich czekają.

    źródło: NKJP: Natalia Wellmann: Zawsze do przodu, Gazeta Wrocławska, 2002-07-12

    W położonej w pobliżu Popradu jaskini Ważeckiej można obejrzeć szkielet niedźwiedzia jaskiniowego, a w leżącej tuż przy węgierskiej granicy Domicy - część trasy pod ziemią przepływa się w łodziach. Wszystko to sprawia, że wyprawa do słowackich jaskiń naprawdę stanowi niezapomniane przeżycie.

    źródło: NKJP: (aks): Podziemne atrakcje po słowackiej stronie, Express Ilustrowany, 2001-11-26

    — Natrafiliśmy tam na ślady myśliwych sprzed około 150 — 120 tysięcy lat. [...] Odkryliśmy duże ilości kości zwierząt, na które polowali mieszkańcy Jury. Były to mamuty, niedźwiedzie jaskiniowe, jelenie olbrzymy, renifery, tury, wilki i nosorożce włochate.

    źródło: NKJP: Jerzy Waksmański: Rodowody jaskiń, Dziennik Zachodni, 2001-07-13

    Konkretny jednak dowód pobytu pozostawił łowca niedźwiedzi jaskiniowych, znający już obróbkę metali. Potwierdza to znaleziony w Dolinie Zimnej Wody toporek z brązu.

    źródło: NKJP: Zofia Stecka: Najdawniejsze wzmianki o Tatrach, Tygodnik Podhalański, 1997

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m2, odmienny:  niedźwiedź ,  jaskiniowy 
Data ostatniej modyfikacji: 11.02.2017