-
1.
filoz. prąd umysłowy stworzony przez autorów Wielkiej Encyklopedii Francuskiej w 2. poł. XVIII w., zakładający wyższość rzeczy istniejących w świecie rzeczywistym i możliwych do opisania przy pomocy kryteriów rozumowych nad zjawiskami niezwiązanymi ze światem rzeczywistym i niemożliwymi do dostrzeżenia za pomocą ludzkich zmysłów -
Ms. lp wymawiany: [encyklopedyźmie] lub [encyklopedyzmie].
-
[encyklopedysm] lub [encyklopedyzm]
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
filozofia -
Narodziny nowej polityki kościelnej, nazwanej później józefinizmem, przypadają na lata po 1760 r. i wiążą się ściśle z osobą kanclerza ks. W. A. Kaunitza [...]. To on, opierając się na ideach encyklopedyzmu francuskiego, a także przesłankach nacjonalistycznych i centralizmie państwowym, a zarazem mając silny wpływ na cesarzową, przedsięwziął szereg reform w duchu Oświecenia i absolutyzmu w państwie i Kościele austriackim.
źródło: NKJP: Internet
Encyklopedyzm epoki diderotowskiej był drugim czynnikiem wpływającym na uniwersalny charakter zbieractwa i kolekcjonerstwa. Stanisław August gromadził z upodobaniem niemal wszystko, poczynając od dzieł malarstwa i rzeźby po okazy przyrodnicze, instrumenty fizyczne i mechaniczne.
źródło: NKJP: Zbigniew Goliński: Krasicki, 2002
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. encyklopedyzm
encyklopedyzmy
D. encyklopedyzmu
encyklopedyzmów
C. encyklopedyzmowi
encyklopedyzmom
B. encyklopedyzm
encyklopedyzmy
N. encyklopedyzmem
encyklopedyzmami
Ms. encyklopedyzmie
encyklopedyzmach
W. encyklopedyzmie
encyklopedyzmy
Inne uwagi
Zwykle lp
-
ang. encyclopedism
fr. encyclopédisme
niem. Enzyklopädismus
Od: encyklopedia