-
5.
książk. odchodzenie od właściwego jakiejś sprawie toku przy równoczesnym zbliżaniu się ku czemuś w sposób nieprzewidziany lub niepożądany
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia -
- ekonomiczny, polityczny dryf; dryf tematyczny
- dryf od czegoś
- dryf ku czemuś
- w kierunku czegoś, w stronę czegoś
-
[...] Zachodowi grozi dryf w stronę autorytaryzmu lub nieliberalnego modelu demokracji (jak w dzisiejszej Rosji).
źródło: NKJP: Jacek Żakowski: Wielki Wstyd, Polityka, 2006-08-12
Garstka zmysłowych wrażeń nieujętych w porządek, powódź wspomnień, tęsknot, miłości i mamy gotowe dzieło - Enke jakby już wcześniej zaplanował kolejny dryf w kierunku teoretyczno-dekadenckich opowieści.
źródło: NKJP: Krzysztof Maćkowski: Raport Badeni, 2007
[...] w książce brawurowo ukazany został dryf od arabskiego nacjonalizmu do fundamentalizmu, przeskok od niepodzielnego panowania ideologii do triumfu religijnych i „plemiennych” tożsamości, które zagrażają dziś światu nieustającymi konfliktami.
źródło: Internet: czytelnik.pl/?ID=aktualnosci
Grupa ta stworzona została przez działaczy, którzy nie chcieli pogodzić się z dryfem Partii Ekologiczno-Demokratycznej (ODP) ku środkowi sceny politycznej RFN [....].
źródło: NKJP: Jarosław Tomasiewicz; Wolfram Bednarski; Jacek Sierpiński; Mary Ruwart: Niezależni ekologowie Niemiec: Ekologia konserwatywna, Zielone Brygady. Pismo Ekologów, 1993-06-01
Pod pojęciem 'fantastyka' rozumiane są wszelkie formy sztuki (literatura, film, komiks, etc.) opierające się na założeniu modyfikacji obecnej rzeczywistości - zarówno mniej lub bardziej oparte na podstawach naukowych (science-fiction), jak i takich podstaw pozbawione (fantasy). Tematami ściśle zabronionymi są dryfy tematyczne i dyskusje, które z fantastyką nie mają nic wspólnego.
źródło: NKJP: Internet
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. dryf
dryfy
D. dryfu
dryfów
C. dryfowi
dryfom
B. dryf
dryfy
N. dryfem
dryfami
Ms. dryfie
dryfach
W. dryfie
dryfy
-
+ dryf + (KOGO/CZEGO) + (od CZEGO)/(DOKĄD) -
ang. drift
Zanik wygłosowego -t pozostaje niejasny.