-
1.
pejorat. osoba, która robi coś nieumiejętnie z powodu braku lub małych zdolności i kwalifikacji w określonej dziedzinie -
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
słownictwo oceniające -
[...] sądownictwo lekarskie nie zostało stworzone dla zaspokojenia roszczeń poszkodowanych pacjentów. Ono ma zupełnie inne zadanie: jest organem korporacyjnym, który z grona lekarzy ma eliminować fuszerów oraz zachowujących się nieetycznie.
źródło: NKJP: Krzysztof Burnetko: Fachowcy pod własnym nadzorem, Polityka, nr 2557, 2006-06-10
Tłumaczono mi, że przywrócenie świetności obrazowi jest niemożliwe - fuszerzy sprzed wieków zapaprali go taką ilością werniksu, że zdejmowanie go grozi zniszczeniem obrazu.
źródło: NKJP: Janina Wieczerska: Moja ściana płaczu, Dziennik Bałtycki, 1998-07-17
Klienci przychodzą do mnie! - Bo nabierają się na pańską reklamę: sprawdzeni tłumacze, fachowa korekta! Koń by się uśmiał! Jakby wiedzieli, że ci sprawdzeni tłumacze to banda fuszerów dobieranych na zasadzie który tańszy, to byś pan splajtował.
źródło: NKJP: Paweł Pollak: Kanalia, 2006
Grał w pokera bardzo ostrożnie, nie mógł sobie pozwolić na przegrywanie - nie tak jak ja, kiedy podbijałem i stawiałem się, chociaż obgrywali mnie i wykorzystywali mój brak doświadczenia i po prostu brak nerwu do pokera. Zresztą nawet nie byłem pożądany, nie sprawiało im żadnej satysfakcji grać z takim jak ja fuszerem i takim brakiem talentu.
źródło: NKJP: Zygmunt Haupt: Baskijski diabel: opowiadania i reportaże, 2007
[...] chodzi o to, by na takie polowania jak w Kamieniu zapraszać tylko elitę myśliwską, a nie różnych przygodnych amatorów lub fuszerów, kaleczących lub przepuszczających zwierzynę, nie trzymających się dyrektyw gospodarza polowania [...].
źródło: NKJP: Mieczysław Jałowiecki: Requiem dla ziemiaństwa, 2003
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m1
liczba pojedyncza liczba mnoga M. fuszer
fuszerzy
ndepr fuszery
depr D. fuszera
fuszerów
C. fuszerowi
fuszerom
B. fuszera
fuszerów
N. fuszerem
fuszerami
Ms. fuszerze
fuszerach
W. fuszerze
fuszerzy
ndepr fuszery
depr -
niem. Pfuscher 'patałach, partacz, niedbaluch'