-
3.
książk. nawiązanie do wydarzeń lub zjawisk, które zaszły wcześniej -
KATEGORIE FIZYCZNE
Cechy i właściwości materii
jakość i intensywność -
Kilka słów musimy poświęcić dziesiątej pladze egipskiej. Trudno nam oczywiście przyjąć za dobrą monetę twierdzenie Biblii, że śmierć upodobała sobie akurat pierworodne dzieci i pierworodne zwierzęta domowe. Nie można jednak odrzucić przypuszczenia, że legenda jest pogłosem jakiejś epidemii, która zdziesiątkowała dzieci w górnym Nilu, nie dotarła jednak do Goszen, tak że jej ofiarą nie padły dzieci izraelskie.
źródło: NKJP: Zenon Kosidowski: Opowieści biblijne, 1996
I to dopiero zespolenie elementów pobranych ze złóż ludowej poetyki, zespolenie ich z własnym humorem oraz pogłosami nowatorskich współczesnych prądów poetyckich nadaje Pastorałkom ich niełatwy do przedstawienia, oczywisty w przeżyciu artystycznym wdzięk.
źródło: NKJP: Kazimierz Wyka: Rzecz wyobraźni, 1997
Poczucie odpowiedzialności przed następnymi generacjami Polaków przyjdzie dopiero w XX stuleciu. Znajdzie ono pogłos między innymi w konstytucji kwietniowej (1935), mówiącej o odpowiedzialności prezydenta przed Bogiem i historią.
źródło: NKJP: Janusz Tazbir: Długi romans z muzą Klio, 2007
Nieprzypadkowo wychodzi tyle prac mówiących o masowych zagrożeniach w przeszłości, przejawach okrucieństwa czy samowoli dawnych tyranów. Są to wszystko pogłosy naszych doświadczeń historycznych.
źródło: NKJP: Janusz Tazbir: Silva rerum historicarum, 2002
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. pogłos
pogłosy
D. pogłosu
pogłosów
C. pogłosowi
pogłosom
B. pogłos
pogłosy
N. pogłosem
pogłosami
Ms. pogłosie
pogłosach
W. pogłosie
pogłosy
Inne uwagi
Zwykle lm
-
+ pogłos + CZEGO -
Zob. głosić