kolaudacja

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

1. filmu

  • 1.

    film.  połączony z dyskusją i oceną komisyjny przegląd zrealizowanego filmu, słuchowiska lub innego podobnego materiału, poprzedzający jego rozpowszechniane
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność artystyczna człowieka

    film

  • hiperonimy:  projekcja
    • kolaudacja filmu
  • Film kręcony w drugiej połowie 1970 roku, zawierający wyraźne atrybuty i symbole kultury hippisowskiej, nie przeszedł etapu kolaudacji.

    źródło: NKJP: Elżbieta Baniewicz: Anna Dymna - ona to ja, 1997

    Na kolaudacji film oceniono bardzo wysoko.

    źródło: NKJP: Katarzyna Surmiak-Domańska: Niechciane dziecko, Gazeta Wyborcza, 1999-06-19

    Po kolaudacji filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie”, która odbyła się we Wrocławiu, gdzie obraz ten był kręcony przez Wojtka Hasa, urządziliśmy w lokalu dziennikarzy bankietową kolację.

    źródło: NKJP: Tadeusz Kwiatkowski: Panopticum, 1995

    Wajda miał kłopoty na kolaudacji [...] bo zdaniem ministra Tadeusza Zaorskiego pokazywał pustkę życia młodego pokolenia. Twórcy przekonywali, że tak teraz żyją młodzi – to pierwsze pokolenie powojenne, jazzowe.

    źródło: NKJP: Marcin Kołodziejczyk:Cały ten zgiełk, Polityka, 2006-08-26

    Pamiętam te upiorne i dotkliwe kolaudacje, podczas których ze Staszka szydzono, na których mówiono wredne głupstwa. Zresztą Piwowskiego też nie oszczędzano. W jaki sposób? – Bywały różne „słuszne” protesty klasy robotniczej przeciwko filmowi „Rejs”.

    źródło: NKJP: Ryszarda Wojciechowska: Politycy nie zasługują na nasz śmiech, Gazeta Krakowska, 2005-07-22

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: ż

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. kolaudacja
    kolaudacje
    D. kolaudacji
    kolaudacji
    neut
    kolaudacyj
    char
    C. kolaudacji
    kolaudacjom
    B. kolaudację
    kolaudacje
    N. kolaudacją
    kolaudacjami
    Ms. kolaudacji
    kolaudacjach
    W. kolaudacjo
    kolaudacje
  • łac. collaudatio ' pochwała odcolłaudare '(wspólnie) chwalić’'

    z łac. collaudare ' (wspólnie) chwalić'