ocena dobra

stopień dobry

  • jedna z ocen, którą można otrzymać w szkole lub na studiach - wyższa od dostatecznego (trójki) i niższa od bardzo dobrego (piątki)
    • stopień dobry
    • rzadziej nota dobra
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Edukacja i oświata

    szkoła


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Edukacja i oświata

    studia

  • synonimy:  czwórka
    dobry II
    hiperonimy:  ocena
    • ocena dobra z fizyki, z historii, z matematyki, z polskiego,...
    • dostać, otrzymać ocenę dobrą
  • Do dzisiaj w archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego zachowała się karta z wykazem wykładów i ocen, które uzyskał Wojtyła w roku 1945 na III roku studiów. Poza jedną oceną dobrą z psychologii, były to same noty „bardzo dobre” i „celujące”.

    źródło: NKJP: (kż): Miasto mojego życia, Dziennik Bałtycki, 2002-08-16

    Egzaminy z języka polskiego, matematyki i religii zdał na ocenę dobrą, z historii i francuskiego na dostateczną. „Matury za moich czasów przebiegały na poziomie dzisiejszych egzaminów magisterskich (...) magisteria zdawaliśmy na poziomie dzisiejszych doktoratów...” - wspominał po latach z dumą.

    źródło: NKJP: Mariusz Urbanek: Waldorff, ostatni baron Peerelu, 2008

    Może nim też być uczeń o wybitnych, wyraźnie ukierunkowanych uzdolnieniach, poświadczonych ocenami celującymi w jakiejś dziedzinie wiedzy i mający co najmniej oceny dobre z pozostałych przedmiotów. W roku szkolnym 2004/2005 w szkołach prowadzonych przez powiat wielicki zostało przyznanych osiem takich stypendiów.

    źródło: NKJP: (PK): Nagrody dla zdolnych, Gazeta Krakowska, 2004-10-25

    A na szkoleniu to tylko ja i Marta zdałyśmy na oceny dobre, ale wiecie, umówiłyśmy się z całą grupą, że jakoś te punkty się rozdzieli, i dzięki temu niektórzy zdali, a teraz? Nic nie pomogą, nawet nie zadzwonią powiedzieć cześć, tacy są, sami widzicie, nie ma co liczyć na innych.

    źródło: NKJP: Sławomir Shuty: Zwał, 2004

    – Na maturze obowiązywało pięć przedmiotów. Ale ja dlatego, że z polskiego, łaciny i języka francuskiego w siódmej i ósmej klasie miałem co najmniej stopień dobry, byłem z tej części matury zwolniony – wspomina ks. Pawlik.

    źródło: NKJP: Monika Krężel: Jak dwója goniła dwóję, Dziennik Zachodni, 2005-04-23

    Ustny sprawdzian wiedzy z języka polskiego wypada uznać za bardzo zadowalający, czego dowodem są oceny. Przeważają noty dobre i bardzo dobre.

    źródło: NKJP: Poziom zadowalający, Dziennik Polski, 2001-05-26

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny: ocena, dobra
  • bez ograniczeń + ocena dobra +
    (z CZEGO)
Data ostatniej modyfikacji: 22.07.2015