-
1.a
polit. negocjacje prowadzone przez przedstawicieli różnych grup, takich jak partii politycznych, związków zawodowych, w celu uzyskania kompromisowego porozumienia w spornej sprawie -
W odniesieniu do rozmów władzy z opozycją w Polsce w 1989 roku oba człony mogą być zapisywane wielką lub małą literą.
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
stosunki, grupy i organizacje społeczne -
- uczestnicy okrągłego stołu
- zorganizować, zwołać okrągły stół
dyskutować, rozmawiać, negocjować przy okrągłym stole
-
Przedstawiciele komitetu protestacyjnego mają się w tym tygodniu spotkać z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim. - Zaproponujemy zwołanie okrągłego stołu dotyczącego polityki związanej z utylizacją śmieci oraz zwrócenie większej uwagi na segregację [...].
źródło: NKJP: (TYM): Pożalili się w Brukseli, Dziennik Polski, 2008-03-03
[...] reformy systemu ochrony zdrowia zostaną przedyskutowane przy okrągłym stole z udziałem przedstawicieli związku, parlamentarnych komisji zdrowia, izb lekarskich i ministerstwa.
źródło: NKJP: Małgorzata Kozerawska: Skończył się protest L-4, Gazeta Wyborcza, 1993-02-05
Lider smołdzińskich bezrobotnych zaproponował podjęcie rozmów ponadpartyjnych. „Zróbmy okrągły stół, aby przełamać uprzedzenia, partyjne interesy. Wypracujmy wspólną wizję wsi słupskiej, rzetelny program walki z bezrobociem, kompleksową strategię rozwoju”.
źródło: NKJP: Roma Linke: Zróbmy okrągły stół, Dziennik Słupski, 2011
Można uważać jak niektóre feministki, że ciało jest przedmiotem skrajnie politycznym, albo proponować [...] okrągły stół na „te” tematy, a można też chcieć sztywnego oddzielenia tego, co publiczne, od tego, co prywatne.
źródło: NKJP: Andrzej Leder: Dwie iluzje, Ozon nr 8, 2005
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: okrągły , stół -
Określenie nawiązujące do legend celtyckich z okresu średniowiecza (o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego stołu). W odniesieniu do negocjacji politycznych używane powszechnie od XX wieku, a w Polsce - od 1988 roku, w związku z
przygotowaniami władz PRL do negocjacjami z opozycją, które odbyły się roku 1989.