coś stanęło w sprzeczności z czymś

coś stanęło w konflikcie z czymś

  • coś okazało się niezgodne z czymś, przeciwstawne temu lub wzajemnie się wykluczające
    • coś stanęło w konflikcie z czymś
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości materii

    jakość i intensywność

    • coś stanęło w sprzeczności z prawem, z przepisami, z ustawą, z zapisami, z zasadami; z interesem; z nauką czegoś; z jakąś tradycją; z planami
    • wniosek; projekt stanął w sprzeczności z czymś; ustawa; treść czegoś stanęła w sprzeczności z czymś; rozwiązanie stanęło w sprzeczności z czymś
  • Obwieszczenie Ministerstwa Finansów stanęło w sprzeczności z prawem. Naruszono jedną z podstawowych zasad prawnych, a mianowicie że akty prawne niższego rzędu nie mogą zmieniać aktów prawnych wyższego rzędu.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 31.03.1995

    Pierwszy przypadek wiąże się z kryzysem etosu lekarskiego, ale [...] nie dotyczy on wszystkich pracowników służby zdrowia. Znaleźli się jednak tacy, dla których możliwość łatwego zarobku stanęła w sprzeczności z tym, do czego zostali powołani.

    źródło: NKJP: Marta Piętka: Życie i śmierć, Gazeta Krakowska, 2002

    Policja obwiniała Krzysztofa M. o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym, ale sąd uniewinnił skarbnika po wysłuchaniu dwóch funkcjonariuszy wydziału prewencji. Ich zeznania sądowe stanęły w sprzeczności z tym, co stwierdzili wcześniej w protokole sporządzonym tuż po zdarzeniu.

    źródło: NKJP: Fałszywe zeznania?, Dziennik Polski, 1999-11-16

    [...] jeżeli ksiądz chce publicznie działać w słusznej sprawie, ale swoje zaangażowanie wiąże z określoną partią, to jego działanie może łatwo stanąć w sprzeczności z misją Kościoła. Kapłan, który posłany jest do wszystkich, nie powinien, występując jako przedstawiciel Kościoła, agitować za określoną partią.

    źródło: NKJP: Grzegorz Polak, Marcin Przeciszewski: Ambona i urna, Gazeta Wyborcza, 1997-09-15

    Krzysztof Drzewicki, pełnomocnik RP przy Europejskim Trybunale Praw Człowieka, postulował, że przestępca musi mieć świadomość nieuniknionej kary. - Nawet kara, którą możemy uważać na słuszną, może stanąć w konflikcie z prawami człowieka - przestrzegał jednak równocześnie Drzewicki.

    źródło: NKJP: (kż): Silni sprawiedliwi, Dziennik Bałtycki, 2002-11-12

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    dk, npch; odmienny:  stanąć 

    odpowiednik aspektowy: coś stoi w sprzeczności z czymś

Data ostatniej modyfikacji: 21.09.2016