egzotycznie

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

2. brzmieć

 • 2.

  w sposób charakterystyczny dla czegoś, co jest dla kogoś obce, odmienne, rzadko spotykane, ale zarazem interesujące
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  słownictwo oceniające

  • kolorowo i egzotycznie
  • brzmieć egzotycznie
  • bardzo; nieco, trochę, równie, zbyt egzotycznie
 • W miarę jak zbliżaliśmy się do stolicy Pomorza Zachodniego, widzieliśmy coraz więcej budynków oflagowanych na biało-czerwono i czerwono. Gdzieniegdzie dodatkowo jeszcze udekorowanych transparentami z egzotycznie dla nas wyglądającymi napisami: „Strajk trwa”.

  źródło: NKJP: Janusz Rolicki: Edward Gierek : życie i narodziny legendy, 2002

  W czasach, kiedy praktycznie wszyscy mają paszport w szufladzie, opowieści o ucieczkach z Polski brzmią egzotycznie. W czasach PRL nie uciekano jednak „z”, ale raczej „do”. Do wolności, godności [...].

  źródło: NKJP: Krzysztof Mroziewicz: Odlot z kukułczego gniazda, Polityka, 2007-05-19

  Rycerze reprezentowali różne bractwa i chorągwie rycerskie z kraju. Było bardzo kolorowo i egzotycznie. Po raz pierwszy mieszkańcy miasta mogli zobaczyć ciężkozbrojnych wojów i machiny oblężnicze w akcji [...].

  źródło: NKJP: M. Żbikowski:Na Zamku Książąt Mazowieckich: Rycerze w akcji, Tygodnik Ciechanowski, 2004-08-05

  Przerwał grę muzykom i wyciągnął ze swej graciarni starą ułańską trąbkę sygnałówkę z wyraźnym zamiarem przypomnienia nam, że był kiedyś trębaczem pułkowym. Farmer zatrąbił parę sygnałów. Musiał być kiedyś niezłym trębaczem. Wyglądał z tą trąbką na farmie pod Orillią prawdziwie egzotycznie.

  źródło: NKJP: Jarosław Abramow-Newerly: Młyn w piekarni, 2002

  Dziesięć lat temu na ratuszu w Strasburgu umieszczono marmurową tabliczkę z napisem „Solidarność vivra” (przetrwa) - wzruszające świadectwo tutejszych nadziei i ambicji. Sprawdzam tę tabliczkę co roku - wygląda coraz egzotyczniej.

  źródło: NKJP: Tadeusz Sobolewski: O robotniku Peugeota i Żerania, pamięci PRL-u i epoce pigułki, Gazeta Wyborcza, 1992-03-31

 • część mowy: przysłówek

  stopień równy egzotycznie
  stopień wyższy egzotyczniej
 • Od:  egzotyczny