czas staje

czas staje w miejscu

 • w danym miejscu lub w danej sytuacji odnosi się wrażenie ciągłego trwania jakiejś chwili, tak, jakby czas przestawał upływać i przestawały zachodzić jakiekolwiek zmiany
  • czas staje w miejscu
  • czas zatrzymuje się
  • czas zatrzymuje się w miejscu
 • KATEGORIE FIZYCZNE

  Cechy i właściwości czasu

  upływ czasu

 • Pielęgnujesz kolekcję storczyków w zimowym ogrodzie. Otwierasz fortepian i grasz sonatinę. Czyścisz stare meble. Czas staje.

  źródło: NKJP: Barbara Pietkiewicz: Znajdź swój flow, 2005-11-19

  Wczoraj odwiedziliśmy groby bliskich, odwiedzimy je także dziś. 1 i 2 listopada to dni wyjątkowe w kalendarzu. Dla wielu z nas czas staje w miejscu. Tych, którzy odeszli czujemy jakby bliżej, jakby wrócili na chwilę. Są w naszych rozmowach na cmentarzu, podczas rodzinnego obiadu [...].

  źródło: NKJP: Izabela Dachtera: Pielęgnujmy pamięć, Polska Głos Wielkopolski, 2006-11-02

  Jedzie z dużą prędkością. Dziewczyna nerwowo usiłuje manewrować między dwoma samochodami, odbija lekko w prawo, potem w lewo. Niestety, manewr nie udaje się, sekunda i ... auto uderza w przydrożne drzewo. Czas zatrzymuje się na chwilę, scena jak z koszmarnego snu.

  źródło: NKJP: R. Szewczyk: Kilka sekund i ... śmierć, Czas Ostrzeszowski, 2003

  Prowincjonalne łotewskie miasteczka mają, tak jak polskie wsie, swoje tradycje. Zbieranie „klukwy” (żurawiny) i gorczycy czy żniwa nabierają tu specjalnego znaczenia. W trakcie zbiorów czas zatrzymuje się w miejscu, dzieci nie przychodzą do szkoły i nikt nie ma o to do nich pretensji.

  źródło: NKJP: Kraj szybkich zmian, Dziennik Polski, 2006-10-17

 • typ frazy: fraza zdaniowa

  ndk, odmienny: staje

  odpowiednik aspektowy: czas stanął

Data ostatniej modyfikacji: 05.04.2017