prawo magdeburskie

prawo niemieckie

  • praw.  średniowieczne prawo określające zasady lokacji i organizacji miast i wsi, wzorowane na zwyczajach prawnych obowiązujących w niemieckim mieście Magdeburgu, stosowane w Polsce od XIII do XVIII wieku
    • prawo niemieckie
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    świat dawnych epok i wydarzenia historyczne


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Prawo i łamanie prawa

    regulacje prawne

    • lokacja (miasta, wsi) na prawie magdeburskim
    • lokować; założyć/zakładać (miasto, wieś) na prawie magdeburskim
  • [...] jeśli wierzyć kronikarzom, dzieje Krakowa sięgają roku 700 n. e., to w roku 1257 Bolesław Wstydliwy zezwolił, aby Kraków urządzony był według prawa i wzoru miasta Magdeburga. Prawo magdeburskie okazało się bardzo trwałe – w Krakowie obowiązywało do roku 1791.

    źródło: NKJP: (KAP): Wielka parada smoków, Dziennik Zachodni, 2005-05-28

    Jordan Spytko Wawrzyniec (szlachcic z Zakliczyna koło Myślenic) był założycielem miasta. Kupił w 1557 roku wieś Opatkowice (dawniejsza nazwa miejscowości) i uzyskał zgodę króla Jana Kazimierza na lokację miasta na prawie magdeburskim.

    źródło: NKJP: Kto otrzyma Jordana?, Gazeta Krakowska, 2001-12-05

    Największe zasługi dla kraju i rodziny położył Zbigniew junior, znany między innymi jako ochotnik w walce przeciwko Turkom. Dotarł aż do Budy, gdzie figuruje na dokumencie jako świadek przyznania przez Władysława III praw magdeburskich Zwoleniowi.

    źródło: NKJP: Agnieszka Kisztelińska-Węgrzyńska: Dziedzice Bąkowej Góry, Gazeta Radomszczańska, 2009-02-12

    Urbanizacja Polski tak jak i innych krajów Europy Środkowej odbywała się według prawa niemieckiego, a na wschód, w poszukiwaniu zarobku i dogodnego miejsca osiedlenia, wędrowali rzemieślnicy, kupcy, artyści.

    źródło: NKJP: Jerzy Surdykowski: Duch Rzeczypospolitej, 1989

    To właśnie jemu król Władysław Jagiełło przyznał prawo budowy mostu na Pilicy i pobierania myta za przejazd po nim. Jemu też wsie: Świdno, Grzmiąca i Michałowice, zawdzięczają lokację na prawie niemieckim.

    źródło: NKJP: Maria Irena Kwiatkowska, Marek Kwiatkowski, Krzysztof Wesołowski: Znane i nieznane : rezydencje, ludzie, wydarzenia, 2001

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny:  prawo ,  magdeburskie 
Data ostatniej modyfikacji: 20.07.2017