prawo średzkie

  • praw.  odmiana prawa magdeburskiego, powstała w Środzie Śląskiej, na postawie której lokowano miasta i wsie na Śląsku, w Wielkopolsce, na Mazowszu i w Małopolsce do początków XVI w., zakładająca, że władzę władzę sprawuje sołtys lub wójt dziedziczny z ławnikami, bez udziału rady miejskiej
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    świat dawnych epok i wydarzenia historyczne


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Prawo i łamanie prawa

    regulacje prawne

    • lokacja na prawie średzkim
    • nadać (miastu, wsi) prawo średzkie
      lokować (miasto, wieś) na prawie średzkim
  • [...] dające mieszkańcom wyjątkowo dużą autonomię prawo flamandzkie nie przypadło do gustu Piastom, którym zależało na wzmocnieniu swojej władzy, a nie na jej utracie. To zadecydowało, że na Śląsku tak wielką popularnością zaczęło cieszyć się prawo średzkie, w którym najważniejszym przedstawicielem samorządu - kierującym administracją, sądownictwem i gospodarką - był podporządkowany panu wójt.

    źródło: NKJP: Agnieszka Krzemińska: Zwierciadło wolności, Polityka, 2007-12-08

    Kalisz stał się siedzibą udzielnego księstwa (do 1279). W 2 poł. XII w. Mieszko III wzniósł w grodzie kolegiatę św. Pawła. Pomiędzy 1253 a 1260 książę Bolesław Pobożny lokował miasto na prawie średzkim na utworzonej przez Prosnę wyspie.

    źródło: NKJP: Włodzimierz Łęcki: Wielkopolska: przewodnik, 1989

    Więcej informacji o Czchowie przynosi dopiero wiek XIV. Pod datą 1325 jest zapis o istnieniu parafii Czchów. W 1355 roku Kazimierz Wielki, na prośbę mieszkańców, nadał miastu, w miejsce prawa średzkiego, bardziej nowoczesne, bardziej sprzyjające rozwojowi, prawo magdeburskie.

    źródło: NKJP: (mir): Jubileuszowe odkurzanie historii Czchowa, Dziennik Polski, 2008-07-26

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny:  prawo ,  średzkie 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 20.07.2017