kit pszczeli

 • masa wyrabiana przez pszczoły, służąca im do uszczelniania ula i ochrony przed bakteriami i grzybami, stosowana po obróbce w lecznictwie
 • CZŁOWIEK I PRZYRODA

  Świat zwierząt

  owady


  CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

  Choroby i ich leczenie

  leki i sposoby leczenia, zabiegi, sprzęty medyczne

 • synonimy:  propolis
 • – No, pora na mnie. Jutro od wczesnej śliwki praca, a czeka mnie jeszcze toaleta wiśniowa, no i ta maść czosnkowa... Niby rozgrzewa, ale wolę kit pszczeli na spirytusie. Można na mleku, ale po co męczyć się laktozą? – schowała buteleczkę.

  źródło: NKJP: Mariusz Sieniewicz: Rebelia, 2007

  – Ludzie często przychodzą po kit pszczeli, wierząc, że jest on lekarstwem na różne choroby. Prawdą jest, że przetarcie nie gojącej się rany pomaga w gojeniu. Kit jest dobry na wrzody.

  źródło: NKJP: Teresa Masłowska: Leczy pszczoły, Gazeta Poznańska, 2003-05-23

  W sprzedaży mamy obecnie kilka gatunków miodu: rzepakowy, wielokwiatowy i faceliowy, gryczany, z kitem pszczelim, kwiatowy oraz nowość na polskim rynku - miód z cynamonem.

  źródło: NKJP: (boro): Pasieka u strusi, Dziennik Bałtycki, 2000-05-02

  Propolis, nazywany także kitem pszczelim, wykorzystują owady do budowania bariery w wejściu do ula. W ten sposób bronią się przed inwazją bakterii i grzybów, bo propolis działa jak antybiotyk.

  źródło: NKJP: X: Leczenie naturą MIÓD, Polska Głos Wielkopolski, 2007-08-24

  Zostawiłem jej przypadkiem podarowany mi lek od Bonifratrów, jaki miałem ze sobą, z kitu pszczelego. Mam nadzieję, że pomoże. Owszem, mama księdza Jerzego podróżuje po świecie.

  źródło: NKJP: Ks. Jarek Wiśniewski: Zabić Polskę..., Gazeta Radomszczańska, 2009-11-11

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny: kit, pszczeli
  Zwykle lp

Data ostatniej modyfikacji: 17.01.2018