fałszywie

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

1. oskarżony

  • 1.

    niezgodnie z prawdą
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    słownictwo oceniające

  • synonimy:  nieprawdziwie
    antonimy:  prawdziwie I
    • fałszywie informować, nazywać, odczytać, określać, oskarżyć/oskarżać, pomawiać, przedstawiać, świadczyć, tłumaczyć, zeznawać
  • Było to rzekome włamanie na jego szkodę. Jak sam określił, celem jego działania było zrobienie policji na złość i popsucie statystyki. Mężczyzna fałszywie zeznawał na tę okoliczność, jak również fałszywie pomawiał policjantów z gostycyńskiego posterunku.

    źródło: NKJP: Łukasz Zep: Proponował korzyść majątkową za podpalenie samochodów policjantów?, Tygodnik Tucholski, 2007

    I tu pojawia się związana ze świadkiem koronnym sprawa podwójnej pokusy. Pokusy, o której mówiono już tutaj wczoraj, która dotyczy sprawcy przestępstwa; mianowicie takiej, że on się może bardzo łatwo wydobyć z jakiejś niewygodnej sytuacji, obciążając czy wręcz fałszywie zeznając na niekorzyść innych osób.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 10.12.1993 r.

    Zasoby archiwalne powinny być traktowane tylko i wyłącznie jako materiały pomocnicze. Największe znaczenie powinna mieć postawa człowieka. Są przypadki tego rodzaju, że materiały dotyczące ludzi, którzy donosili, którzy fałszywie oskarżali w procesach, nie istnieją, ale są świadkowie, którzy tych ludzi znają, i proces lustracji powinien ich również objąć.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 05.09.1992 r.

    Lamenty w trosce o kieszeń podatników brzmią fałszywie, zwłaszcza w ustach tych, którzy usiłowali wymusić na mnie, abym zaniechał dochodzenia od firmy Mo-Bruk zwrotu wyłudzonych z gminy 110 tys. zł.

    źródło: NKJP: W niedzielę referendum w Korzennej, Dziennik Polski, 2001-04-19

    Chcieliśmy dowiedzieć się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jak resort zareagował na pojawienie się sformułowania „polskie obozy śmierci” na stronie internetowej Centrum Wiesenthala oraz jak postępują jego urzędnicy w podobnych przypadkach, gdyż mnóstwo jest publikacji i informacji zagranicznych, w których obraz okupacji hitlerowskiej w Polsce jest fałszywie przedstawiany. Niestety, mimo obietnic, nie otrzymaliśmy wczoraj z MSZ żadnych wyjaśnień.

    źródło: NKJP: Ministerstwo milczy, Dziennik Polski, 2002-06-25

  • część mowy: przysłówek

    stopień równy fałszywie
    stopień wyższy fałszywiej
  • Od: fałsz