kino moralnego niepokoju

  • film.  nurt w polskiej kinematografii lat 1976−1981, w ramach którego powstawały filmy o charakterze publicystycznym, ukazujące problemy moralne i społeczne, będące konsekwencjami wynaturzeń panującego w Polsce systemu socjalistycznego
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność artystyczna człowieka

    film

  • „Miś” był kultowym filmem pokolenia kapitana Borcza, pułkownika Karpowicza i podobnych im młodych kontestatorów ustroju. Obrazem, który najtrafniej opisywał absurd komunizmu. To „Miś” spuszczał Polsce Ludowej portki. „Miś” przemawiał do nich bardziej niż wszystkie dzieła kina moralnego niepokoju zebrane do kupy.

    źródło: NKJP: Zbigniew Górniak: Siostra i byk, 2009

    Może np. w kinie moralnego niepokoju nie produkowaliśmy arcydzieł, ale do dzisiaj są to filmy, które potrafiły być świadkami tamtego czasu. Taki „Amator”. Dziś młodzi odbiorcy na festiwalach mówią, że jest to film o samotności artysty. Ale jest także o tamtym czasie, o cenzurze...

    źródło: NKJP: Maria Malatyńska: Jedno pytanie do Jerzego Stuhra, Gazeta Krakowska, 2006-06-17

    Jeśli by przyjąć, że kino moralnego niepokoju dotyka problemów społecznych i moralnych, to myślę, że „Komornik“ wpisuje się w tę kategorię. To oczywiście film z gatunku obrazów powstałych w latach 70., ale nie tylko.

    źródło: NKJP: Ewa Kozakiewicz: Interesuje mnie świat niewymuskany, Gazeta Krakowska, 2005-10-08

    Wajda umiał tworzyć coś więcej niż filmową publicystykę nawet w obrazach włączających się w nurt współczesnego kina moralnego niepokoju.

    źródło: NKJP: rogul, pap, reuters: Oscar za wszystko, Życie, 2000-03-28

    Wiem, że moim obywatelskim i zawodowym obowiązkiem jest o siebie dbać, że kino moralnego niepokoju, którego byłam gwiazdą, skończyło się, że skończyło się zapotrzebowanie na aktorki brzydkie, nieefektowne, że weszliśmy w czasy kapitalizmu i komercji, a tym samym tylko piękne i wypoczęte mają rację bytu.

    źródło: NKJP: Krystyna Janda, Bożena Janicka: Gwiazdy mają czerwone pazury, 1998

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny:  kino 
    Zwykle lp
  • Termin autorstwa reżysera Janusza Kijowskiego został oficjalnie przyjęty podczas międzynarodowego Seminarium Krytyki w ramach festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku we wrześniu 1979 roku.

Data ostatniej modyfikacji: 06.04.2017