-
2.
stan kogoś lub czegoś objawiający się trudnościami w jego działalności, spowodowany przeciążeniem, zbyt szybkim tempem, za dużymi wymaganiami bądź brakiem możliwości dorównania komuś czy czemuś -
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
urzędy i ich funkcjonowanie
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Biznes
funkcjonowanie firm i przedsiębiorstw -
- zadyszka finansowa, gospodarcza
-
- Inwestor przeliczył się z siłami - mówi wyrozumiale Cezary Jakubowski, wiceprezydent Sopotu. - Zakładał, że zdąży, ale dostał finansowej zadyszki .
źródło: NKJP: Jarosław Zalesiński: Budowany na piasku, Dziennik Bałtycki, 2000-07-13
Z jednej strony Amerykanie mieli już dość Wietnamu i podjęli przygotowania do zakończenia beznadziejnej wojny, a z drugiej Breżniew był zainteresowany zawarciem traktatu SALT. Związek Radziecki dostawał coraz większej zadyszki gospodarczej z powodu ogromnych zbrojeń.
źródło: NKJP: Janusz Rolicki: Edward Gierek: życie i narodziny legendy, 2002
Kipi też życie polityczne: nowy premier chce uszczelniać system podatkowy, prezydent nie kwapi się do referendum, w którym naród miałby odpowiedzieć, czy Leonid Kuczma powinien odejść z urzędu. Antyprezydencka opozycja dostała wprawdzie zadyszki, ale jeszcze się nie poddała.
źródło: NKJP: Adam Szostkiewicz: Haj żywe Papa, Polityka, nr 2304, 2001-06-30
Kiedyś kariera rafinerii [...] przypadała na okres, kiedy światło nafty, tańsze i zdrowsze, wyrugowało raz na zawsze światło „produkowane” z oleju roślinnego lub tłuszczów zwierzęcych. Dziś - gdy doszło do ciężkiej zadyszki w branży węglowej - sektor paliwowy znów stał się główną sprężyną nie tylko polskiej gospodarki.
źródło: NKJP: Eurokredyt dla rafinerii, Dziennik Polski, 2001-01-30
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. zadyszka
zadyszki
D. zadyszki
zadyszek
C. zadyszce
zadyszkom
B. zadyszkę
zadyszki
N. zadyszką
zadyszkami
Ms. zadyszce
zadyszkach
W. zadyszko
zadyszki
-
+ zadyszka + (JAKA) -
Zob. dyszeć