na jakąś skalę I

II

fraza przymiotnikowa

  • przybierający takie rozmiary lub taką intensywność, jak określa to towarzyszący przymiotnik
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości materii

    jakość i intensywność

    • akcja, działanie, operacja, przedsięwzięcie, wydarzenie; fenomen, zjawisko; działalność; interesy; proceder; handel, sprzedaż; hodowla, uprawa; produkcja; inwestycja; przemyt; oszustwo; afera, awantura; katastrofa; konflikt, problem; badanie; eksperyment; sensacja; sukces na jakąś skalę
    • na skalę globalną, krajową, europejską, międzynarodową, światową; ogólnokrajową, ogólnopolską, ogólnoświatową; masową; dużą, małą, ogromną, wielką; niespotykaną
  • Na siedmiu oceniających dwóch orzekło, że nie jest pewne, czy produkcja specyfiku na skalę przemysłową da podobnie sensacyjny efekt. Wytwarzanie środka jest skomplikowane i bardzo kosztowne, a rezultatu w stu procentach nie można przewidzieć.

    źródło: NKJP: Aleksander Minkowski: Szaleństwo Majki Skowron, 1972

    Polska wieś, dająca schronienie 30 procentom Polaków, jest fenomenem na skalę światową, nigdzie w krajach należących do OECD nie ma tak dużego udziału tego sektora.

    źródło: NKJP: Edwin Bendyk: Zatruta studnia: rzecz o władzy i wolności, 2002

    Maks! To musi być na skalę masową, seksplozja. Pobijemy je ich własną bronią.

    źródło: NKJP: Juliusz Machulski: Seksmisja, 1983

    Tymczasem II wojna światowa spowodowała, że wieś zaczęła się zmieniać w szybkim tempie. Migracje, na niespotykaną skalę, sprawiły, że na Pomorzu znaleźli się Ukraińcy, wywiezieni w ramach Akcji Wisła, na Ziemiach Zachodnich Wołyniacy, przesiedleńcy z za Buga.

    źródło: NKJP: Aleksander Jackowski: Polska sztuka ludowa, 1974

  • typ frazy: fraza przymiotnikowa

    we wszystkich formach fleksyjnych ta sama postać
Data ostatniej modyfikacji: 12.04.2017