żelkot

 • techn.  substancja półpłynna produkowana na podstawie żywicy syntetycznej z dodatkiem barwników, która po nałożeniu jako powłoka zewnętrzna łączy się z innymi warstwami, tworząc laminat; służąca do zabezpieczenia powierzchni danej rzeczy czy też nadania koloru lub zamaskowania jakiegoś wzoru
 • CZŁOWIEK I TECHNIKA

  Przemysł

  materiały używane w przemyśle

  • żelkot bezbarwny, biały, czarny, kolorowy; poliestrowy; narzędziowy
  • żelkoty i topkoty
  • produkcja żelkotu
 • Działająca drugi już rok fabryka żelkotów produkuje masę żywiczną potrzebną m.in. przy wyrobie wanien. Przy produkcji żelkotów używa się materiałów łatwopalnych. - [...] Strażacy [...] poznali proces powstawania żelkotu, składowania żywic, półproduktów, rozstawienia hydrantów, gaśnic - podsumował ćwiczenia szkoleniowe komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach mł. bryg. Edmund Kwidziński.

  źródło: NKJP: (J.S.): Pożary na niby, Dziennik Bałtycki, 2011

  Po usunięciu formy spostrzeżemy, że miejsce naprawiane jest jaśniejsze od reszty. To oczywiste. Stary, nawet tylko roczny żelkot zdążył zmienić kolor pod wpływem słońca i czynników atmosferycznych.

  źródło: NKJP: Zamiast palnika, Dziennik Polski, 2000-08-23

  Pierwszą warstwą nakładaną na formę jest ciekły żelkot, zwykle w kolorze białym, na gotowym wyrobie będzie to warstwa wierzchnia. Żelkot może być nakładany ręcznie lub za pomocą pistoletu (natrysk żelkotu). Po utwardzeniu żelkotu do stanu umożliwiającego nakładanie maty i przesycanie jej żywicą następuje nałożenie pierwszej warstwy maty i ręczne przesycanie jej żywicą.

  źródło: Internet: kompozyty.com.pl

  Żelkot narzędziowy służy głównie do wykonywania form, jako ostatnia warstwa. [...] Może być także zastosowany jako warstwa wykończeniowa, ozdobna. Posiada wszystkie właściwości normalnego żelkotu. Żelkoty zabezpieczają powierzchnię produktu, nadają jej kolor, maskują wzór laminatu, tworząc trwałą powłokę o estetycznym wyglądzie, odporną na działanie czynników mechanicznych i atmosferycznych. Chronią także produkt przed penetracją wody.

  źródło: Internet: zywica.eu/sanit

  Izoftalowe żelkoty o dobrej odporności na ultrafiolet i hydrolizę, dostępne zarówno jako kolory (RAL, INSTINT), jak i bezbarwne. Mogą być w wersji ręcznej i pod pistolet natryskowy, są przyspieszone. Stosowane w produkcji łodzi, jachtów, w motoryzacji, w łopatach elektrowni wiatrowych, w odlewach sanitarnych.

  źródło: Internet: c-l.pl/oferta,kategoria

 • część mowy: rzeczownik

  rodzaj gramatyczny: m3

  liczba pojedyncza liczba mnoga
  M. żelkot
  żelkoty
  D. żelkotu
  żelkotów
  C. żelkotowi
  żelkotom
  B. żelkot
  żelkoty
  N. żelkotem
  żelkotami
  Ms. żelkocie
  żelkotach
  W. żelkocie
  żelkoty
 • internac.

  fr. gelcoat

  niem. Gelcoat

  ros. gel'kout : gel'koat

  z ang. gelcoat

  < gel coat - dosłownie: 'żelowa powłoka, żelowa pokrywa'

CHRONOLOGIZACJA:
1986, NSP
Data ostatniej modyfikacji: 11.02.2017