ordynacja większościowa

system wyborów większościowych

  • polit.  system wyborów, zgodnie z którym mandat wyborczy otrzymuje ten kandydat lub ci kandydaci, którzy uzyskali ustaloną prawem wyborczym większość głosów w danym okręgu
    • system wyborów większościowych
    • wybory większościowe
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Funkcjonowanie państwa

    władza państwowa

    • projekt ordynacji większościowej
    • wprowadzić ordynację większościową
    • ordynacja większościowa obowiązuje
  • Postulaty większej identyfikacji posłów z okręgiem są słuszne, łatwiej o tę identyfikację, gdy jest jeden poseł niż wówczas, gdy jest ich kilkunastu. Pod tym względem ordynacja większościowa mogłaby mieć zalety, ale w naszych warunkach, przy słabych partiach będzie oznaczała kompletne rozdrobnienie parlamentu i niemożliwość wyłonienia skutecznej władzy wykonawczej.

    źródło: NKJP: Janina Paradowska: Wolę ścisnąć niż objąć, Polityka, 2003-09-20

    Stowarzyszenie chciało zbierać podpisy pod obywatelskim wnioskiem o referendum w sprawie zmiany konstytucji. Obecna wyklucza ordynację większościową, czyli głosowanie na konkretnych ludzi, a nie na partie polityczne.

    źródło: NKJP: JOD: Zjazd w Koninie, Gazeta Poznańska, 2005-03-29

    Na ogół głównym zarzutem, jaki się wysuwa, jest to, że taka ordynacja doprowadza do rozdrobnienia, rozproszkowania sceny politycznej. Otóż nigdzie w żadnym kraju na świecie, w którym funkcjonują ordynacje większościowe, nic podobnego się nie dzieje.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 19.03.1997

    Dzień po tegorocznych wyborach samorządowych SdRP chce wnieść do Sejmu projekt nowej ordynacji wyborczej do rad gmin. W gminach poniżej 20 tys. mieszkańców przewiduje ona wybory większościowe, czyli głosowanie na osoby, a w większych gminach - wybory proporcjonalne, czyli głosowanie na listy partyjne.

    źródło: NKJP: Jolanta Koral: SdRP lubi powiaty, Gazeta Wyborcza, 1994-04-25

    Obecną skomplikowaną i chyba pisaną „ na kolanie ” ordynację wyborczą należy zastąpić prostszą, pozwalającą wybierać radnych cieszących się autentycznym poparciem lokalnych społeczności. Te wymagania spełnia system wyborów większościowych z jednomandatowymi okręgami wyborczymi.

    źródło: NKJP: Samorząd - jaki był, jaki będzie, jakim być powinien?, Dziennik Polski, 1998-10-09

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny: ordynacja, większościowa
Data ostatniej modyfikacji: 10.10.2017