głosowanie większościowe
-
polit. metoda podejmowania decyzji politycznych poprzez zdobycie większości oddanych głosów przez jedną z propozycji
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
władza państwowa
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
stosunki, grupy i organizacje społeczne -
Przed startem konferencji reformującej Piętnastkę Francuzi przystali na forsowane przez Niemcy wprowadzenie elementów głosowania większościowego. Pozostaje jednak niechętna temu rozwiązaniu Wielka Brytania.
źródło: NKJP: Paweł Świeboda: Czy Europę stać na realnie wspólną politykę zagraniczną, Gazeta Wyborcza, 1996-06-07
Może jeszcze warto dodać, że nie jest naszą intencją, ale pomysłem, który przedarł się do tej nowelizacji, idea podniesienia progu wyborczego z dwudziestu tysięcy do czterdziestu tysięcy. Ten próg przesądza o tym, czy obowiązuje nas głosowanie większościowe, czy nie.
źródło: NKJP: 16. posiedzenie Senatu RP, stenogram, wersja robocza
W traktacie tym jest tak wiele z tajemnego polskiego konsensu europejskiego, że grzechem byłoby go odrzucić: zapisy o większej solidarności (na przykład dotyczące ochrony granic), więcej kompetencji dla Komisji i Parlamentu, częściej wspomina się o głosowaniu większościowym.
źródło: NKJP: Klaus Bachmann: Oni w Unii, Polityka, 2007-02-03
Jest rzeczą przyjętą, a więc standardem współczesności, że rządy obejmujące władzę w państwach demokratycznych, a takie mamy ostatnio w Europie, podporządkowują się regułom demokracji, służąc w ten sposób społeczeństwom we wspólnotach politycznych, które wybrały rządzących w wolnym i większościowym głosowaniu.
źródło: NKJP: Tadeusz Pieronek: Niewygodne instytucje, Dziennik Zachodni, 2007-05-18
Tu zapadają wszystkie najważniejsze decyzje; przeważająca część w głosowaniach większościowych - jednakże głos głosowi nierówny. W zależności od swojego potencjału demograficznego kraje członkowskie dysponują różną liczbą głosów, przy czym małe i średnie mają ich nieproporcjonalnie więcej, aniżeliby to wynikało z prostego arytmetycznego przeliczenia.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 16.02.2000
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
n2, odmienny: głosowanie , większościowe