ad acta
-
książk. tak, że uznaje się daną sprawę lub rzecz za taką, którą nie trzeba się zajmować, ponieważ jest już załatwiona lub ma być załatwiona dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości
-
Skrót: aa .
-
[ad akta]
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
urzędy i ich funkcjonowanie -
- iść, pójść; trafić; odłożyć/odkładać ad acta
-
Ilssheimer zamknął zatem sprawę, a inwigilację szwaczki odłożył ad acta. Teraz ją odgrzebał i – w ramach pokuty – nakazał Mockowi śledzić dziewczynę i stwierdzić, czy aby nie zmierza w stronę plebanii pastora Reskego.
źródło: NKJP: Marek Krajewski: Dżuma w Breslau, 2007
Boeing, choć konkursu nie wygrał - jak się potem okazało - zyskał coś więcej. Dysponował bowiem projektami 50 dużych samolotów - część z nich to powiększone wersje popularnego Boeinga 707, a pozostałe opracowano od podstaw. Te projekty pewnie trafiłyby ad acta, gdyby nie ambitne plany rozwojowe Pan American.
źródło: NKJP: Jerzy Liwiński: Garbaty sukces, Polityka, 2009-02-07
List twojego ojca pójdzie ad acta i nie będzie się więcej o nim mówić.
źródło: NKJP: Tadeusz Breza: Urząd, 1984
Premier nie zapomniał także o sobie. Właśnie okazało się, że skorzystał z dobrodziejstw amnestii podatkowej, ogłoszonej przez jego rząd w 2002 r. Wystarczyło wyznać winy do pięciu lat wstecz, zapłacić ułamek zaległych sum - i sprawa szła ad acta.
źródło: NKJP: Skruszony podatnik Berlusconi, Polityka, 2006-01-21
Czy ubezpieczający może odłożyć polisę wraz OWU ad acta i zapomnieć o ubezpieczeniach aż do wznowienia (ewentualnej szkody)? Niestety, nie... Poszczególne OWU nakładają na ubezpieczającego różne obowiązki, które musi spełniać i o których musi cały czas pamiętać!
źródło: NKJP: Gazeta Ubezpieczeniowa, 2003-06-10
-
typ frazy: fraza przysłówkowa
ndm -
Cz + ad acta + -
łac. 'do akt'