-
1.
ptak o popielatym upierzeniu z biało-czerwonymi prążkami na brzuchu i pod skrzydłami, mający rozszerzający się na zewnątrz ogon; wydający odgłos zwany kukaniem, podrzucający zniesione przez siebie jaja innym ptakom -
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
ptaki -
- kukułka i słowik
- głos kukułki
- kukułka kuka
-
Nawet osoby mające z naturą kontakt na co dzień, przyznają, że trzeba mieć szczęście, żeby kukułkę zobaczyć. Z kilku powodów. Po pierwsze, przylatuje z ciepłych krajów dość późno, bo na przełomie kwietnia i maja. Po drugie zasiedla tereny zadrzewione, także śródpolne zarośla, i rzadko zbliża się do siedzib ludzkich.
źródło: NKJP: Kazimierz Netka: Nagi zabójca, Dziennik Bałtycki, 1999-05-07
Niezmiernie ciekawe jest to, że kukułka „dostosowuje” kolor jaja do jaj ptaków, którym chce je podrzucić. Gdyby tak nie było, ptaki nie dałyby się oszukać i kukułcze jaja usuwałyby.
źródło: NKJP: Stefan Maciejewski: Skrzydlate macierzyństwo, Przekrój nr 27, 1995
Na stokach wzgórz [...] zazieleniały już lasy bukowe, zakwitły bzy w ogrodach, z różnych stron dochodził głos kukułki, a słowiki zaczęły na dobre swój koncert wiosenny.
źródło: NKJP: Mieczysław Jałowiecki: Wolne miasto, 2002
[...] kiedy warszawiaków pytano o przesądy, które znają i bodaj zwyczajowo im ulegają, najczęściej wymieniali odpukiwanie w niemalowane drewno, a także pierwsze wiosenne kukanie kukułki, na które trzeba odpowiedzieć potrząsaniem monetami w kieszeni czy portmonetce, by mieć pieniądze przez cały rok.
źródło: NKJP: Bogna Wernichowska: Zły omen?, Dziennik Polski, 2006-10-12
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. kukułka
kukułki
D. kukułki
kukułek
C. kukułce
kukułkom
B. kukułkę
kukułki
N. kukułką
kukułkami
Ms. kukułce
kukułkach
W. kukułko
kukułki
-
Wyraz pochodzenia dźwiękonaśladowczego.