uwertura koncertowa

 • muz.  samodzielny utwór wykonywany przez orkiestrę i stanowiący odrębną całość w formie sonaty, powszechny w XIX i XX wieku
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Działalność artystyczna człowieka

  muzyka

  • uwertura koncertowa na orkiestrę symfoniczną
  • napisać, skomponować uwerturę koncertową
 • Po antrakcie melomanów czekały kolejne niespodzianki – napisana z klasyczną elegancją uwertura koncertowa „Hebrydy” Feliksa Mendelssohna-Bartholody’ego, powstała z inspiracji urodą szkockiego wybrzeża oraz pełny rozmachu szkic symfoniczny Clauda Debussy’ego „Morze”.

  źródło: NKJP: Urszula Giżyńska: Barwny koncert, Tygodnik Regionalny Gazeta Częstochowska, 2008-02-14

  Wśród symfonicznych dzieł kompozytora znajdują się trzy uwertury koncertowe, skomponowane w 1891 roku. Początkowo stanowiły one pewnego rodzaju całość, opatrzoną wspólnym tytułem „Przyroda, życie i miłość”.

  źródło: NKJP: (EKA): Dvořák, Strauss, Schubert, Dziennik Polski, 2008-04-11

  - Dyrygent zapowiada prezentacje muzyki z filmu „Gwiezdne wojny” i pokazy ujeżdżania w inscenizacji wielkiej uwertury koncertowej „Borodino 1812” Piotra Czajkowskiego.

  źródło: NKJP: (mas): Zagrają orkiestry wojskowe, Gazeta Krakowska, 2002-06-21

  Uwertura koncertowa „Lekka kawaleria” oddająca przebieg bitwy kawaleryjskiej – z szarżą i pogrzebem ułana – z udziałem 1327 artystów i 53 koni, które brały udział przy produkcji filmu „Ogniem i mieczem”, będą główną atrakcją zbliżającego się XI Festiwalu Orkiestr Wojskowych.

  źródło: NKJP: AZG: Musztra w hali, Trybuna Śląska, 2001-06-20

  Pierwszą symfonię Mendelssohn napisał w wieku piętnastu lat, a gdy miał siedemnaście skomponował uwerturę koncertową do „Snu nocy letniej” Szekspira, która jest chyba jego najwcześniejszym i najbardziej znanym utworem.

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: uwertura, koncertowa

Data ostatniej modyfikacji: 17.12.2018