Na układy nie ma rady

 • nic nie można zrobić w sytuacji, gdy ktoś przy podejmowaniu decyzji nas dotyczących nie bierze pod uwagę obiektywnych względów merytorycznych, ale kieruje się względami osobisto-towarzyskimi
 • Zwykle używane w sytuacji, gdy czujemy się bezradni wobec jawnej niesprawiedliwości.

 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Zasady współżycia społecznego

  zachowania i wyrażenia nieakceptowane społecznie

 • Spodziewana decyzja organizatorów o dopuszczeniu naszego mistrza do zawodów olimpijskich nie nadeszła. Leszek Blanik zamiast do Aten, pojechał do domu rodziców w Radlinie. Na układy nie ma rady. Dziką kartę, która należała się Leszkowi otrzymał zawodnik gospodarzy - Tambakos.

  źródło: NKJP: (jak): Nasz wielki Nieobecny, Nowiny Raciborskie, 2004-09-07

  Prezes Stowarzyszenia Rzeźników [...] zapytany, czy zna ten lub podobne przypadki, odpowiada: - Na układy nie ma rady. Wojewódzki inspektor weterynarii z Gdańska [...], którego syn projektuje modernizacje zakładów, które inspektorat potem zatwierdza, powiada, iż nie może odpowiadać za to, że jego syn wybrał sobie akurat taki zawód.

  źródło: NKJP: Krzysztof Myjkowski: Kraj, 2004

  Organizatorom Fryderyków raz jeszcze można pogratulować. Tupetu. A może po prostu na układy nie ma rady, czego i ostatnie nominacje do krakowskich teatralnych Ludwików przejawem, bo trudno nie zauważyć, że kapituła zdominowana jest przez artystów związanych ze Starym Teatrem, co skądinąd zrozumiałe, wszak tworzą ją najwybitniejsi. Ale pewnie i oni wzniosą się ponad podziały i za rok obsypią nagrodami znakomitą inscenizację „Idioty”, dokonaną przez Barbarę Sass na scenie im. J. Słowackiego.

  źródło: NKJP: Pejzaż, Dziennik Polski, 2002-03-09

 • typ frazy: fraza zdaniowa

Data ostatniej modyfikacji: 07.03.2010