ograniczenie wolności

  • praw.  w polskim prawie karnym kara wymierzana sprawcom wykroczeń i drobnych przestępstw, niezwiązana z umieszczaniem ich w zakładzie karnym, ale zakładająca, że skazany musi pracować na cele społeczne i, choć pozostaje na wolności, nie wolno mu zmienić miejsca pobytu
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Prawo i łamanie prawa

    więzienie i kara

    • kara ograniczenia wolności
  • Znieważenie kogoś w mediach będzie surowiej karanym przestępstwem. Będzie za nie grozić grzywna, ograniczenie wolności lub do roku więzienia. Za zwykłą zniewagę więzienie nie grozi.

    źródło: NKJP: Katarzyna Kęsicka: Nowe kodeksy, Gazeta Wyborcza, 1997-06-07

    - Sąd może skazać oskarżonego na karę pozbawienia wolności. Wówczas więźniowi przysługuje prawo do pracy, ale nie można go do niej zmusić. Sąd może też skazać na karę ograniczenia wolności. Wtedy skazany nie siedzi w więzieniu, ale za to przymusowo pracuje. Część jego zarobków zabiera państwo.

    źródło: NKJP: Iwona Aleksandrowska, Piotr Krysiak: Niech w kajdanach odrobią to, co zniszczyli!, Super Express, 2006

    Projekt przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Sprawiedliwości mówi: karać za posiadanie więzieniem do trzech lat, w przypadku dużych ilości do pięciu - ale z odstępstwami. M.in. zatrzymani z mniejszą ilością narkotyku będą karani tylko trzymiesięcznym aresztem lub ograniczeniem wolności albo grzywną 500 zł.

    źródło: NKJP: Piotr Lipiński: Gazeta Wyborcza, 1995-06-07

    Zwrócił się z pytaniem do zarządu powiatu, czy ten może zasugerować sądowi kierowanie do sprzątanie śmieci na tej trasie ludzi z orzeczonym ograniczeniem wolności. - Skazani mogliby zrobić coś pożytecznego, bo w tej chwili ten trakt przypomina wysypisko śmieci - argumentował.

    źródło: NKJP: (ACZ): Chcą posłać skazanych do sprzątania poboczy berlinki, Dziennik Bałtycki, 2007-01-05

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny:  ograniczenie 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 10.04.2017