etnolog

  • specjalista w dziedzinie etnologii - nauki
  • Jeżeli wyrazu  etnolog  używamy w odniesieniu do kobiety, we wszystkich kontekstach może występować forma równokształtna z M. lp., a wyraz może przyłączać formy żeńskie czasownika i przymiotnika, np.  etnolog oceniała, spotkanie z nową etnolog, Anną Kowalską . Może też zostać zachowana odmiana i składnia charakterystyczna dla rzeczowników rodzaju m1, np.:  spotkanie z nowym etnologiem, Anną Kowalską .

  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność intelektualna człowieka

    działalność naukowa


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Przynależność i podział terytorialny

  • hiperonimy:  specjalista
    • słynny, wybitny, znany; amerykański, francuski, niemiecki, polski etnolog
    • etnolodzy i antropolodzy, etnolodzy i archeolodzy, etnolodzy i historycy, etnolodzy i kulturoznawcy, etnolodzy i socjolodzy
  • Skąd wzięła się tradycja andrzejkowych wróżb? Etnolodzy twierdzą, że wróżby te wywodzą się z obyczajów celtyckich. Jak większość tradycji przedchrześcijańskich, zaadaptowano je do świata chrześcijańskiego. Należało tylko znaleźć dla nich odpowiednie miejsce w kalendarzu świąt kościelnych. I tak patronem wróżb dla zakochanych został święty Andrzej.

    źródło: NKJP: Sławomir Cichy: Czary-mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie, Dziennik Zachodni, 2010-11-27

    Największe palmy buduje się na Kurpiach i w Beskidach. Ten zwyczaj przeniósł się nawet w okolice środkowej Polski. Pod Łowiczem, gdzie jeszcze kilka lat temu palma miała długość wierzbowej witki, teraz można zobaczyć dwu-, trzymetrowe. Jak mówi etnolog Aldona Plucińska, tradycyjną palmę plecie się z żywych wierzbowych witek i papierowych ozdób, zazwyczaj kwiatów i wstążek

    źródło: NKJP: (ALP): Będziemy święcić palmy, Express Ilustrowany, 2004-04-02

    Etnologowie i socjologowie uważają, że „krasnoludkopodobny” święty rozdający prezenty nigdy by się nie przyjął, gdyby nie zmiana obyczajów: Boże Narodzenie nie ma już dziś charakteru religijnego, tylko kojarzy się z zakupami [...].

    źródło: NKJP: Magdalena Grochowalska: Import zza oceanu, Express Ilustrowany, 2003-12-24

    Na razie dotarło około 70 procent skarbów. Reszta jest w Afryce. Uniemożliwia to przeprowadzenie reorganizacji w Dziale Kultur Pozaeuropejskich. Żorskie muzeum posiada taki dział jako jedyne w województwie śląskim. To zasługa Lucjana Buchalika, etnologa i badacza Afryki, który parę lat temu ogołocił własne mieszkanie ze zbiorów i przekazał je placówce.

    źródło: NKJP: Elżbieta Piersiakowa: Afrykańskie skarby, Dziennik Zachodni, 2002-01-19

    Obecnie, w dobie rozwiniętej cywilizacji technicznej, kiedy światło elektryczne osłabiło zależność człowieka od dobowych rytmów, Księżyc nie ma już takiego znaczenia w życiu ludzkim - twierdzi Raison. Jego twierdzenia poparte są obserwacjami ludów prymitywnych dokonywanymi przez etnologów. Społeczności takie, uzależnione od naturalnych źródeł światła, bardzo często organizują swoje życie plemienne w oparciu o rytmy księżycowe, odprawiając wiele obrzędów w czasie pełni.

    źródło: NKJP: (P): Czy musimy obawiaś się naturalnego satelity Ziemi? Pod wpływem Księżyca..., Dziennik Łódzki, 2001-07-21

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: m1

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. etnolog
    etnolodzy
    etnologowie
    ndepr
    etnologi
    depr
    D. etnologa
    etnologów
    C. etnologowi
    etnologom
    B. etnologa
    etnologów
    N. etnologiem
    etnologami
    Ms. etnologu
    etnologach
    W. etnologu
    etnolodzy
    etnologowie
    ndepr
    etnologi
    depr
  • Zob.  etnologia 

CHRONOLOGIZACJA:
1850, A. Mickiewicz, "Rzecz o literaturze słowiańskiej", books.google.pl
Data ostatniej modyfikacji: 15.01.2017