pole semantyczne

pole znaczeniowe

  • jęz.  zbiór wyrazów związanych z jakimś pojęciem nadrzędnym, mogących występować w podobnych kontekstach
    • pole znaczeniowe
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Język

  • Zwracał uwagę, że najprostsze słowa opisujące znane nam doświadczenia znaczyły coś radykalnie innego w lagrze i na wolności. „Głód”, „zmęczenie”, „strach”, „ból”, to słowa powszechnie zrozumiałe. Ale ich pola semantycznego nie da się zrekonstruować za pomocą słowników. Nie da się, bo ich zawartość nie jest niezależna od doświadczenia.

    źródło: NKJP: Dariusz Czaja: Lekcje ciemności, 2009

    Otóż w myśl tego zapisu wolno bez zezwolenia autora przytoczyć urywek lub drobny utwór tylko wtedy, gdy intencją i celem tego zabiegu jest wyjaśnianie bądź nauczanie. Trudno zmieścić w polu semantycznym tych pojęć krytykę, ostrą polemikę, parodię. Trudno pomieścić nawet przywołanie cytatu jako motta.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 05.01.1994

    Reklama dokonuje oksymoronicznego zestawienia dwóch pól semantycznych - tego, które związane jest z powszechnym odbiorem pojęć: papieros, dym papierosowy, z tym, które związane jest z czystą wodą, błękitem czy bielą - a następnie nałożenia drugiego pola semantycznego na pierwsze.

    źródło: NKJP: Ewa Szczęsna: Poetyka reklamy, 2001

    Przykładowo do pola semantycznego polskiego wyrazu pisać należy wyraz bazgrać, którego cechy kryterialne „niestarannie stawiać znaki” określają jedno z możliwych znaczeń wyrazu pisać.

    źródło: NKJP: Internet

    Odniesienia i wykorzystanie semantyki i leksyki z pola znaczeniowego zwierząt w poezji, której tematem albo zdecydowanym tłem jest wojna, są w swym wyrazie tragiczne.

    źródło: NKJP: Joanna Miczałowska: Charakter miejsca „kobiety” w poezji Tadeusza Różewicza [...], Studia Paedagogica I, 2008

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny: pole, semantyczne
Data ostatniej modyfikacji: 29.11.2021