-
1.
chem. szklane naczynie laboratoryjne, kulistego kształtu, z długą i wąską szyjką, używane do destylacji -
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Praca
materiały i narzędzia pracy -
hiperonimy: naczynie
-
Obok pieca z kominem stoi miech, żeliwne piecyki, nad paleniskiem kotły, miedziane aparaty destylacyjne, retorty i alembiki, filtry i wiele innych niezwykłych urządzeń. Znalazły się tu nawet dwie grafitowe retorty alchemiczne, pochodzące z czasu Michała Sędziwoja, znanego polskiego chemika.
źródło: NKJP: (MST): Laboratorium Sędziwoja, Gazeta Krakowska, 2005-05-09
Sto trzydzieści pięć lat temu pewien szwajcarski chemik do mieszaniny związków chloru dodał stężonego kwasu siarkowego i na dnie szklanej retorty pojawiły się bezbarwne kryształy.
źródło: NKJP: Grzegorz Tabasz: Cudowne DDT, Dziennik Polski, 2008-04-28
W przyszłości ludzie będą coraz wierniej kopiować struktury atomowe wszelkich utworów materialnych. Już teraz potrafią tworzyć sztuczne diamenty czy szafiry, sztuczny mocznik, a nawet sztucznie, w retortach syntezowane białko.
źródło: NKJP: Internet
Ponad 30 lat później uczeni ciągle nie byli w stanie uzyskać doświadczalnie wszystkich 20 niezbędnych aminokwasów w warunkach, które można by uznać za prawdopodobne. Miller zakładał, że pierwotna atmosfera Ziemi miała skład podobny do tej, którą przygotował w swojej doświadczalnej retorcie.
źródło: NKJP: Internet
Wydaje się, że leków na ludzkie choroby nie warto szukać jedynie na dnie laboratoryjnych retort, ale również pośród otaczającej nas natury.
źródło: NKJP: AS: Powrót do natury, Trybuna Śląska, 2001-06-06
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. retorta
retorty
D. retorty
retort
C. retorcie
retortom
B. retortę
retorty
N. retortą
retortami
Ms. retorcie
retortach
W. retorto
retorty
-
fr. retorte