-
2.
wykonana z wielu połączonych ze sobą, cienkich pasków połyskującej folii lub tasiemki rzecz, którą machają cheerleaderki na zawodach sportowych, a także tancerki i gimnastyczki w czasie wykonywania niektórych układów -
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Sport
przedmioty związane ze sportem -
Młode dziewczyny wymachujące na sportowych rozgrywkach pomponami znaliśmy dotąd przede wszystkim z amerykańskich filmów, gdzie na ekranie przeżywały swoje pierwsze miłości z „chłopakami z drużyny”.
źródło: NKJP: Ewa Budnik: Tancerki z pomponami, Dziennik Bałtycki, 2003-03-29
Gibkie dziewczyny, ubrane w obcisłe kostiumy, z kolorowymi pomponami w dłoniach wyglądają jak nastolatki. Bardzo myliłby się jednak każdy, kto dałby im nie więcej niż 17 lat. Wszystkie „czirliderki” są studentkami Uniwersytetu Łódzkiego!
źródło: NKJP: Agnieszka Gospodarczyk: Maskotki z boiska, Express Ilustrowany, 2003-04-02
Dziewczyny do późnych godzin nocnych, po zakończeniu dyskoteki robiły pompony, aby móc następnego dnia kibicować swoim kolegom jak zawodowe cheerleaderki.
źródło: NKJP: Edyta Oziębłowska: Integrują się, Gazeta Poznańska, 2003-10-28
Niektóre zespoły kupują je w sklepach, inne przygotowują same, z wstążek lub tasiemek. Nie brakuje i bardziej oryginalnych pomysłów. Okazuje się, że pompon można zrobić nawet z pociętych na wąskie paski... worków na śmieci.
źródło: NKJP: Igor Cieślicki: Atomowe dziewczyny, Trybuna Śląska, 2002-02-22
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. pompon
pompony
D. pompona
rzadziej pomponu
pomponów
C. pomponowi
pomponom
B. pompon
pompony
N. pomponem
pomponami
Ms. pomponie
pomponach
W. pomponie
pompony
Inne uwagi
Zwykle lm
-
fr.