matka zastępcza

  • kobieta, która przyjmuje do swojej macicy zapłodnioną metodą in vitro komórkę jajową innej kobiety, w celu donoszenia ciąży do czasu porodu, urodzenia dziecka i oddania go biologicznym rodzicom
  • CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

    Rodzina

    relacje rodzinne

  • Matka zastępcza może więc odmówić oddania dziecka, a para, która je zamówiła, może się rozmyślić i za nic nie zapłacić. - W polskim prawie kwestia zapłodnienia in vitro i matek zastępczych jest nieuregulowana - podkreśla prof. Zielińska.

    źródło: NKJP: Piotr Olechno, Anna Rokicińska: Brzuch na ciążę wynajmę, Dziennik Zachodni, 2008-08-26

    W Niemczech Zabrania się korzystania z usług matek zastępczych. Naruszenie prawa jest przestępstwem zagrożonym karami, łącznie z pozbawieniem wolności. Wszelkie umowy z matką zastępczą są w świetle prawa nieważne, zaś kobieta, która urodziła dziecko, jest jego prawną matką.

    źródło: NKJP: (tes): Urodzić komuś dziecko…, Gazeta Krakowska, 2004-11-15

    - Każde użycie matki zastępczej, za którą się płaci, jest nielegalne, bo zmierza do handlu ludźmi - twierdzi [...] szef wydziału polityki obyczajowej policji w Apeldoorn w Holandii.

    źródło: NKJP: Sambor Kwas: Byłem zaskoczony dużym odzewem - mówi Melle K. - Miałem za dużo matek. Musiałem ..., Gazeta Wyborcza, 1995-04-11

    Instynkt opiekuńczy u zdrowej kobiety jest tak silny, że ona sama nie jest w stanie go oszacować, świadczą o tym tragiczne incydenty z matkami zastępczymi.

    źródło: NKJP: Zdzisława Piątek: Biologia wobec płci i seksu, 1994

    Wkrótce media będą biły się o to, kto pierwszy pokaże lub opisze pierwsze matki zastępcze, noszące w swoim łonie cudze dzieci. Te kobiety niejako wypożyczą swoją macicę na cudze zapłodnione jajeczko.

    źródło: NKJP: Tomasz Jastrun: Gra wstępna rozpisana na 62 felietony, 2003

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  matka ,  zastępcza 
Data ostatniej modyfikacji: 25.07.2017