hormonalna terapia zastępcza

  • med.  przywrócenie prawidłowego poziomu hormonów niezbędnych organizmowi ludzkiemu do zdrowego funkcjonowania w okresie menopauzy i andropauzy przez zażywanie odpowiednich leków
  • Skrót: HTZ.

  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Choroby i ich leczenie

    leki i sposoby leczenia, zabiegi, sprzęty medyczne

    • stosować hormonalną terapię zastępczą
  • Hormonalna terapia zastępcza jest bardzo popularna w USA. Coraz częściej jednak lekarze radzą, jak inaczej „obejść” menopauzę. Propagują produkty sojowe, które także zawierają estrogen, ale pochodzenia roślinnego, mniej groźny.

    źródło: NKJP: z Grażyną Jasieńską Katarzyna Klukowska: Możesz zagłodzić raka, Gazeta Wyborcza, 1999-05-15

    Przestałam się tym przejmować, gdy zrozumiałam, że cała ta zdrowa, ekologiczna dieta nie uratowała mnie przed rakiem. Przeszłam mastektomię, której przyczyną była hormonalna terapia zastępcza. Także stres, którego nie da się uniknąć, może geny, na które nie miałam wpływu.

    źródło: NKJP: Krystyna Kofta: Fausta, 2010

    Kiedy stosować hormonalną terapię zastępczą. Mężczyźni, podobnie jak kobiety, mogą przyjmować leki uzupełniające poziom testosteronu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że terapia niesie ze sobą pewne ryzyko, np. szybszego rozrostu prostaty i zwiększenia ryzyka nowotworu tego organu.

    źródło: NKJP: Agnieszka Grzelak: Uwaga, andropauza, Dziennik Zachodni, 2010-10-20

    Choć nie jest prawdą, że HTZ może zwiększyć ryzyko tycia, czasami pod jej wpływem może wystąpić skłonność do zatrzymania płynów w ustroju. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej ma także wpływ na zmniejszenie uderzeń gorąca, zlewnych potów i kołatań serca.

    źródło: NKJP: Joanna Bar: Menopauza z uśmiechem, Tygodnik Regionalny „Gazeta Częstochowska” , 2002-10-03

    Wszelkiego rodzaju hormonalne terapie zastępcze idą dzisiaj wśród osób „chorych na starość” jak gorące bułeczki. Lekarz rozpoczyna taką kurację od ustalenia zawartości poszczególnych hormonów w ciele pacjenta i opracowuje stosowne koktajle hormonalne, którymi potem pacjenta „leczy”.

    źródło: NKJP: Eliza Sarnacka-Mahoney: Marzenie o wiecznej młodości, Polityka, 2002-03-02

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny: hormonalna, terapia
Data ostatniej modyfikacji: 25.07.2017