zależność liniowa

  • mat.  związek o określonych właściwościach pomiędzy dwoma wartościami, w którym wzrost lub zmniejszenie jednej powoduje odpowiedni wzrost lub zmniejszenie drugiej
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości materii

    jakość i intensywność

  • Bardzo silnymi dawkami naświetlał muszki owocowe i sprawdzał poziom uszkodzeń ich DNA. W tych doświadczeniach wyszła mu prosta zależność liniowa - im silniejsza była dawka promieniowania, tym więcej powstawało mutacji w materiale genetycznym owadów.

    źródło: NKJP: Marcin Rotkiewicz: Zabójczy mit Czarnobyla, Polityka nr 2550, 2006-04-15

    W warunkach produkcyjnych, stwierdzono istotną zależność liniową plonu pszenicy ozimej od wieku uprawianych odmian.

    źródło: NKJP: Tadeusz Oleksiak: Efekty hodowli pszenicy ozimej Część II. Odmiana jako czynnik plonotwórczy w doświadczeniach i w produkcji, Rośliny Oleiste, 2003-07-01

    Najwięcej bankructw jest w tym modelu, ponieważ brak idei nie pozwala się wyróżnić i zwiększyć dynamiki biznesu - przypomnij sobie wzór. Czas i praca są zależnościami liniowymi.

    źródło: NKJP: Piotr Majewski: Czas na E-Biznes, 2008

    To z kolei potwierdza wyniki badań Sękowskiego nad brakiem zależności liniowej między okresem edukacji a późniejszymi osiągnięciami ludzi kreatywnych (Sękowski 1989).

    źródło: NKJP: Barbara Mróz: Osobowość wybitnych aktorów polskich Studium różnic międzygeneracyjnych, 2008

    Niezgodę na przekonanie, że: „Nie ma sensu się uczyć, jeśli nic się z tego nie ma”, rzeczywiście cechowała liniowa zależność od poziomu posiadanych kwalifikacji, a więc wzrostowi poziomu wykształcenia towarzyszył wzrost liczby osób nie zgadzających się z tą opinią.

    źródło: NKJP: Jolanta Kopka: Społeczny wymiar postrzegania moralnego (Studium socjologiczne), 1999

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  liniowa ,  zależność 
Data ostatniej modyfikacji: 10.07.2018