-
1.
ciągliwy, plastyczny metal o srebrzystobiałej barwie, używany do pokrywania przedmiotów żelaznych i stalowych, a także wykorzystywany w produkcji baterii i monet -
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Ziemia
minerały i pierwiastki
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Przemysł
materiały używane w przemyśle -
hiperonimy: substancja
-
- huta niklu
-
Nikiel, miedź i molibden wykazują znacznie mniejsze powinowactwo do tlenu aniżeli żelazo. Z tego względu pierwiastki te wprowadza się razem ze złomem lub w okresie roztapiania oraz utleniania.
źródło: NKJP: Mieczysław Hering: Podstawy elektrotermii, 1992
Lekarze przestrzegają także przed uczuleniem na materiały, z których wykonane są kolczyki. Najczęściej jest to chrom i nikiel, które wywołują alergię kontaktową.
źródło: NKJP: (luk): Bardziej widoczni, bardziej okaleczeni, Dziennik Łódzki, 2004-04-15
Nikiel obecny jest także w wodzie wodociągowej, więc osoby uczulone na ten metal powinny wystrzegać się picia kranówki. Nikiel przenika też do kwaśnych potraw gotowanych w metalowych garnkach.
źródło: NKJP: Czego obawiają się alergicy?, Polityka nr 2393, 2003-03-22
Ostatnio Miejski Zakład Komunalny skontrolował jakość wody. Odkrył w niej pierwiastki metali ciężkich... – To było jesienią. Badanie w dwóch czy trzech studniach wykazało obecność niklu i chromu.
źródło: NKJP: (tg): Sprawdzą, kto truje gazami, Sztafeta nr 11, 2008-03-13
Ekspertyzy przeprowadzone przez pracowników Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały, że dopuszczalne stężenie niklu w glebie wokół zakładu jest przekroczone 51 razy.
źródło: NKJP: Igor Cieślicki: Zatruli mi córkę, Trybuna Śląska, 2002-12-17
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. nikiel
nikle
D. niklu
nikli
niklów
C. niklowi
niklom
B. nikiel
nikle
N. niklem
niklami
Ms. niklu
niklach
W. niklu
nikle
Inne uwagi
Zwykle lp
-
ang. nickel
niem. Nickel
szwedz. nickel
Nazwa nadana przez szwedzkiego uczonego, który pierwszy wyizolował ten metal, od szwedz. górniczego koppar-nickel 'siarczek niklu, podobny do rudy miedzi', z niem. górniczego kupfer-nickel, a to z niem kupfer 'miedź', Nickel (od Nikolaus 'Mikołaj'), u górników niemieckich imię psotnego demona (Bańk.).