rozgwar

  • książk.  rozlegający się hałas pomieszanych głosów i różnych dźwięków
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości materii

    dźwięki

  • Gdy po drodze obejrzałem się, ogniska nadal płonęły i ludzie wciąż śpiewali. Dochodził nas zmieszany rozgwar wielu śpiewów i przeciągłych głosów.

    źródło: NKJP: Arkady Fiedler: Dzikie banany, 1960

    Mnogość aut powiększona mnogością ludzi objuczonych różnymi zakupami potęgowała dodatkowo atmosferę ciasnoty, przedświątecznego ruchu i rozgwaru w Miechowie.

    źródło: NKJP: Zakupów szał: Dziennik Polski, 2002-12-24

    I nagle poprzez łoskot tam-tamów, wrzask piszczałek i chór głosów śpiewających czy raczej wykrzykujących obce melodie i rytmy dobiegł mnie najpierw cichy, później coraz głośniejszy, aż wreszcie górujący nad rozgwarem olbrzymiego tłumu znajomy śpiew.

    źródło: NKJP: Zdzisław Morawski: Watykan bez tajemnic, 1997

    - No, cóż - powiedział, zbliżając się do mnie, abym mógł go usłyszeć w rozgwarze knajpy i zobaczyć nową marynarkę od Bossa - zrobiłem w Danii karierę.

    źródło: NKJP: Bronisław Świderski: Asystent śmierci. Powieść o karykaturach Mahometa, o miłości i nienawiści w Europie, 2007

    [...] staroświecka siedziba była tylko obszerną wiejską rezydencją, cichą, milczącą, żyjącą już jedynie wspomnieniami dawnych rozgwarów myśliwskich i zabaw.

    źródło: Internet: boguszowicestare.pl

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: m3

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. rozgwar
    rozgwary
    D. rozgwaru
    rozgwarów
    C. rozgwarowi
    rozgwarom
    B. rozgwar
    rozgwary
    N. rozgwarem
    rozgwarami
    Ms. rozgwarze
    rozgwarach
    W. rozgwarze
    rozgwary
  • bez ograniczeń + rozgwar +
    (CZEGO)
  • Manieryzm literacki wprowadzony przez S. Przybyszewskiego i J. Karłowicza zamiast  gwar  na wzór poetyckich  rozdźwięk ,  rozgłos  (Bańk)

CHRONOLOGIZACJA:
1812, SL
Wyraz w tej postaci pojawia się po raz pierwszy u Lindego ze znaczeniem 'rozmowa'; opatrzono go jednak "gwiazdeczką", por. komentarz: "iedna gwiazdeczka u góry piérwszéy litery, oznacza, że słowo to, lub wcale nie, lub przynaymniéy w przytoczonym kształcie albo znaczeniu, dziś nie iest używane". W źródłach z XVII w. odnotowano postać  rozgwara .
Data ostatniej modyfikacji: 21.06.2016