obywatelka świata
-
kobieta uważająca, że ojczyzną człowieka jest cały świat, a nie wyłącznie określony kraj, co wyraża się w jakiegoś rodzaju działaniach
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia -
Reporterce „DZ” zdradziła, że czuje się obywatelką świata. — Jestem przecież babcią Polką, która ma troje wnucząt urodzonych w różnych stronach. Pierwszy wnuk to Ślązak mieszkający w niemieckim Hagen, drugi przyszedł na świat w Niemczech, trzecia wnuczka, wypiastowana przeze mnie, urodziła się w Chicago, teraz mieszka w Żorach — dodała z uśmiechem.
źródło: NKJP: Elżbieta Piersiakowa: Nie samym chlebem, Dziennik Zachodni, 2003-05-15
Ciągnie ją jednak świat, podróże, nie chciałaby przez resztę życia tylko grać na scenie i być związaną z jednym miejscem. Czuje się obywatelką świata.
źródło: NKJP: Maria Olszowski: Kraj uśmiechu i spełniających się życzeń, Gazeta Krakowska, 2002-02-20
— Jest pani Polką, Europejką, obywatelką świata. A gdzie jest pani prawdziwy dom?
— Mam je dwa. W Bretanii i w Los Angeles.źródło: NKJP: Beata Machowska - Kaczmarek, Olgierd Błażewicz, Wojciech Nentwig: Zachłanna na życie, Polska Głos Wielkopolski, 2004-05-14
Misją [...] jest stwarzanie dziewczętom i młodym kobietom warunków do pełnego rozwijania własnych możliwości i umiejętności, tak aby mogły się stawać odpowiedzialnymi obywatelkami świata.
źródło: NKJP: hm. Ewa Lachiewicz: „Ściągawka„ z Prawem Harcerskim, Czuwaj, 2004-05
Co by tu jej pokazać w tej Polsce, zastanawiałam się. Kraków? Wawel? Ona już zwiedzała podobne miejsca, była obywatelką świata. Pokażę jej Białowieżę, zadecydowałam, a przy okazji odwiedzimy w Białymstoku moich przyjaciół z Wierszalina.
źródło: NKJP: Maria Nurowska: Księżyc nad Zakopanem, 2006
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: obywatelka